1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 188 Bin Kişi Soyadını Değiştirdi
188 Bin Kişi Soyadını Değiştirdi

188 Bin Kişi Soyadını Değiştirdi

Ad ve soyadında nüfus daireleri tarafından yapılan yazım yanlışlarından dolayı mahkeme kararı olmaksızın verilen yasal haktan şimdiye kadar 188 bin kişi yararlandı.

A+A-

Ülkemizde vatandaşların ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından ortaya çıkan anlam farklılaşmasının giderilmesine yönelik mahkeme kararı şartı olmaksızın değiştirilmesine olanak sağlayanuygulamaülke genelinde çok büyük bir ilgi gördü. Yasa kapsamında bugün itibari ile 188 bin 129 kişi soyadından değişikliğe giderken, 74 bin 708 kişi ise ismi ile ilgili düzeltmeye gittiği görülüyor.

Nüfus Hizmetleri kanunu ile ilgili olarak değiştirilen 7039 sayılı Kanun kapsamına2018 yılında Resmi Gazete’dekonu ile ilgili değişiklik hükümleri yer almıştı. Nüfus Hizmetleri Kanunu kapsamında yapılan değişiklik ile birlikte asada belirtilen huşular kapsamındavatandaşların başvuruları üzerine ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun kararı ile birlikte tek bir kez olmak kaydıyla mahkeme kararı olmaksızın değiştirilebiliyor.

Uygulama 3 Kasımda Son Buluyor

Bir kereye mahsus mahkeme kararı şartı olmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihinde sona eriyor. Ülkemizde yaklaşık 260 bin kişi bu isim ya da soy isminin değiştirirken uygulamanın bitmesine 1 hafta kala bu rakamın 300 bini bulması bekleniyor. Özellikle birçok kişinin bu yasla değişiklikten haberdar olmaması nedeniyle uygulamanın bitmesine son 1 hafta kala başvuruların oldukça yoğunlaşacağı ön görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.