1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 51 Yaşında Erken Emekli Olabilirsiniz! Şartları Sağlayan Herkes Faydalanacak…
51 Yaşında Erken Emekli Olabilirsiniz! Şartları Sağlayan Herkes Faydalanacak…

51 Yaşında Erken Emekli Olabilirsiniz! Şartları Sağlayan Herkes Faydalanacak…

Emeklilikte yaşın üste çekilmesiyle mağdur duruma düşen, erken emekli olma hayalindeki kişiler artık birtakım sebeplerden dolayı erken emekli olabilecek. Detaylar haberimizde…

A+A-

3600 prim günüyle emekli olma şartlarını merak eden vatandaşlarımız için SGK müjdeli haberi verdi. Eğer askerlik, doğum borçlanması, yıpranma gibi gerekçeleriniz varsa sizde 51 yaşında emekli olabilirsiniz.

Bu emeklilik hakkına sahip olmak için 9 Eylül 1999 sonrası ve 2008 30 Nisan’dan sonra sigortalı olmanız gerekmekte. Tarihler arasında ise farklı koşullar altında emeklilik hakkı elde edilmekte. Fakat bu şartlar yıl bazlı değil prim şartlı. Prim doldurmanız ise 3600 günden sigorta girişinize göre 4500 güne kadar çıkabiliyor. Yine sigorta girişi yılınıza göre ise yaşınız dolması bekleniyor be emeklilik yaşı kadınlar da 56 yaşından 58 yaşına kadar çıkabilirken erkekler de ise 58 yaşından 60 yaşına kadar çıkabilmekte. Kısmı emeklilik maaşı da yine sigorta girişine göre daha düşük olabilmekte.

3600 gün prim ile e ekli olan vatandaşlarımızdan bazıları sigorta girişi 9 Eylül 1999 tarihinden önce başlatmış olması durumunda 3600 günü tamamladıkları takdirde kısmı emeklilik hakkını kazanmaktalar.

10 Yıl Çalışana Müjde

10 yılının tamamlamış vatandaşlar emekli olma hakkını kazanabilirler. Çalışanlarımızın bu güzel hayali içinse bazı koşullar aranmakta. En büyük fark ise çalışan vatandaşlarımızın sigortaya girişi yılları. Çeşitli durumlara göre vatandaşlarımızın erken emeklilik imkânı sağlanmakta. Vatandaşlarımız 3600 gün şartı ve yaşlarını da doldurduktan sonra emeklilik haklarını da kazanmakta. Bu yaş sınırı ise erkekler de 55 kadınlar da ise 50 olarak belirlenmiş durumda.

Fakat sigorta girişlerine göre prim veya kriterleri de değişmekte. Eğer vatandaşlarımız 9 Eylül 1999 tarihinden tarihinden sonra sigorta girişi yaptırmışlar ise prim günlerini doldurma şartları 3600 gün olurken ve yaş sınırı erkekler de 58 kadınlar da ise 56’ya yükselmekte. 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigorta girişi olan vatandaşlarımız da ise hem yaş sınırı artmakta hem de prim günü uzamakta. Yaş sınırı kadınlar da 58’e erkeler de ise 60’a çıkarken prim günü de 4500’e yükselmekte. Vatandaşlarımız da bu koşulları doldurmadan kısmı emeklilikten yararlanamamakta.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.