1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 81 ile gönderildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge
81 ile gönderildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge

81 ile gönderildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre maske takma alanları genişletildi ve maske takmayana para cezası kesilecek. Peki maske takmama cezası ne kadar? Nerelerde maske takmak zorunlu?

A+A-

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderildi. Bu genelgeye göre açık alanların tamamında maske takmak zorunlu olacak. Karara uymayanlara yazılan para cezalarının affı olmayacak. Peki maske takmayana ne kadar para cezası uygulanacak?

Genelgeye göre, ülke genelinde meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLADI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘’Açık alanların tamamında, toplu taşımalarda artık maske istisnası söz konusu değildir. Genel sağlığımızı muhafaza etmek zorundayız. Tüm tedbirler, maskesiz herkese ceza yazılması gerektiğini ifade ettik. Kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için tedbir almak zorundayız. Minibüs, otobüste ayakta yolcu almak yasak. Bu gece saat 00.00'dan itibaren 81 vilayette kafeterya, restoran gibi yerlerde hem canlı müzik, hem de kasetten müzik olmayacak. Genelgeyi valiliklere gönderdik. Derhal uygulanmaya başlayacak’’ şeklinde açıklamalara yer verdi. 

MASKE TAKMAMA CEZASI KAÇ TL? 

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen talimat doğrultusunda, maske takma zorunluluğuna uymayanlara 900 TL ceza kesilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. 

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek. Bu cezaların affı olmayacak.

MASKE TAKMAMA CEZASI NEREYE ÖDENİR?

Kolluk birimleri tarafından düzenlenen idari para cezaları Malmüdürlüklerine ya da süreksiz vergi tahsilatına yetkili Vergi Dairelerine ödenebilmektedir. Şayet idari para cezası Belediye tarafından düzenlemiş ise belediye birimlerine ödenmesi gerekmektedir.

Ödeme safhasına gelen ceza tutarı Vergi Dairesi tarafından tahakkuk fişi düzenlenerek kayıtlara işlenmişse interaktif vergi dairesinde (https://ivd.gib.gov.tr) borç bilgileri arasında gözükmekte olup, banka kartı veya kredi kartı ile ödenebilmektedir.

İnteraktif vergi dairesinde borç bilgileri ekranında ceza bedeli gözükmüyorsa, ceza tutarının tahakkuk ettirilmesi için Vergi Dairesine bizzat başvurulması veya interaktif vergi dairesi aracılığıyla elektronik ortamda dilekçe gönderilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, 442 Seri No'lu Tahsilat Genel Tebliğine göre cezanın taksitlendirilmesi veya indirimli olarak ödenmesi kanun yoluna başvuru hakkını yani, dava açma hakkını engellememektedir.

MASKE CEZASININ İNDİRİMİ VAR MI?

Maske takma zorunluğuna tam olarak uymayanlara kesilen idari para cezası, kanun yoluna başvuru süresi (15 gün) içerisinde ödenerek indirimden yararlanılabilir.

Cezanın tamamını tek seferde ödeyecek ekonomik durumu olmayan kişiler, bir aylık ödeme süresinde yaptırım kararını veren idareye taksitli ödeme taleplerini iletebilirler. Kesinleştiği halde ödenmeyen ceza için taksitlendirme başvurusu Vergi Dairesine yapılacaktır. Taksitlendirme taleplerinin kabul edilmesi Vergi Dairesinin inisiyatifinde olacağından, başvurunun geciktirilmemesi başvuru sahibinin lehine olacaktır.

Süresinde ödenmeyen ceza tutarına gecikme zammı işlememekte ancak, haciz uygulamasıyla karşılaşmamak için ödemenin geciktirilmemesi önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.