1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açıklama Geldi: 15 günlük sokağa çıkma yasağı..
Açıklama Geldi: 15 günlük sokağa çıkma yasağı..

Açıklama Geldi: 15 günlük sokağa çıkma yasağı..

Covid 19 salgınında vaka sayısı artan 10 il için uzmanlardan uyarı geldi: 15 günlük sokağa çıkma yasağı gündeme gelmeli! 100 Binlik oranlamaya göre vaka sayısında artış yaşanan iller arasında Karadeniz Bölgesi önde.

A+A-

Koronavirüs salgınında artan vaka sayıları, ülke gündeminin en ön sırasında yer almaya devam ediyor. Belirli yaş grupları için sokağa çıkma kısıtlaması, uzaktan eğitim, tam kapanma, kısa süreli çalışma, mesai saatlerinin değiştirilmesi, işyerlerinin belirli saatlerde kapanması gibi birçok tedbir artık günlük hayat içinde konuşulan konular arasında. Sağlık Bakanlığı, vaka sayılarını değerlendirirken 100 binlik nüfus oranını kullanıyor ve bununla ilgili verileri de haftalık olarak kamuoyu ile paylaşıyor. Bu oranlamaya göre il nüfusu 100 binlik dilimlere bölünüyor ve her dilim başına düşen hasta sayısına göre o ildeki vaka yoğunluğu hesaplanıyor.

Vaka Artış Hızı En Fazla Olan İl: Ordu

Bu hesaplamaya göre vaka sayıları açısından son hafta içerisinde en fazla artış Ordu ilimizde gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre 15-21 Şubat tarihleri arasında Ordu’da her 100.000 kişi arasından 228 kişi Covid pozitif olarak tespit edilmiş durumda. Ordu ilinde görülen bu vaka artışı, bir önceki haftada tespit edilen vaka sayısından yüzde 33,98 daha fazla.

SAĞLIK BAKANLIĞI HARİTASINDA KARADENİZ BÖLGESİ ALARM VERİYOR

2021-02-26-100429.jpg

Sağlık Bakanlığı’nın vaka tablosuna göre Ordu ilini, 100.000 kişide 217,51 ortalamayla yine Karadeniz Bölgesi illerimizden Giresun, 202,94 ortalamayla Samsun ve 149,2 ortalamayla Tokat takip ediyor.

İllerde yaşanan bu ani ve yüksek artış oranları, İl Hıfzıssıhha Kurullarının ve valiliklerin yerel bazda tedbir geliştirmesini zorunlu kılmakta. Bu nedenle, Bilim Kurulu toplantılarında da “kademeli açılma” konusunda yerel tedbirlerin ve yerel karar alma mekanizmalarının önemine işaret ediliyor.

2021-02-26-100439.jpg

Prof. Dr. AYDIN: 15 GÜNLÜK TAM KAPANMA GÜNDEME ALINMALIDIR

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Karadeniz Bölgesi’nde görülen vaka artış oranındaki yükselmenin önemle takip edilmesi gerektiğini belirtirken "Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum" dedi.

TRABZON TABİP ODASI’NDAN "BÖLGESEL KARANTİNA” ÖNERİSİ

Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yaşar Kibar Güven bölgede yaşanan vaka artışını konu alan açıklamalarda bulundu. Dr. Güven, "Vaka sayısı yüksek ve diğer illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse 'bölgesel karantina' da düşünülebilir" dedi.

EN DÜŞÜK GÜNEYDOĞU BÖLGESİ İLLERİ

Sağlık Bakanlığı Covid 19 vaka yoğunluğu verilerine göre, son sıralarda bulunan illerin genellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerinden olması dikkat çekiyor. Tablonun son 15 ili şu şekilde sıralanıyor: Şanlıurfa, Ağrı, Kars, Bingöl, Diyarbakır, Uşak, Karabük, Bitlis, Van Mardin, Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari.

2021-02-26-100451.jpg

2021-02-26-100500.jpg

BÜYÜKŞEHİRLERDE VAKA SAYISI DURAĞAN SEYREDİYOR

Nüfusun en kalabalık olduğu büyükşehirlerde, vaka sayıları diğer illerden fazla olmasına rağmen, ilin nüfusuna oranla değerlendirildiğinde çarpıcı sonuçlar çıkıyor. 15-21 Şubat tarihleri arasındaki vaka sayısını yansıtan istatistiklere göre Ankara’da her 100 Bin kişi arasında 35,39 kişide Covid pozitif sonucu görülmektedir. Bu sayı İstanbul’da 68,23; İzmir’de 42,67; Bursa’da 39,14; Adana’da 42,86 ve Kocaeli’nde 92,53 olarak gerçekleşti. Büyükşehirlerde, çalışan nüfusun fazla olması ve toplu taşıma araçlarıyla hareketliliğin fazla olması artışın en büyük sebepleri arasında gösteriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.