1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Açıklama Geldi! 2 Bin 898 TL Ödeme Yapılacak...
Açıklama Geldi! 2 Bin 898 TL Ödeme Yapılacak...

Açıklama Geldi! 2 Bin 898 TL Ödeme Yapılacak...

Memur ve memur emeklilerine Ocak ayında yapılan %3’lük zam ve 2020 yılının diğer yarısında yapılacak olan %4’lük zam dilimi aşılırsa fark yansıtılacak. İşte en düşük emekli maaşı ve en düşük memur maaşı ne kadar olacak?

A+A-

Memur ve memur emeklilerine Ocak ayında yapılan %3’lük zam ve 2020 yılının diğer yarısında yapılacak olan %4’lük zam dilimi aşılırsa fark yansıtılacak. En düşük emekli maaşı 2 bin 898, en düşük memur maaşı 3 bin 830 lira olacak. Bunun yanı sıra aile yardım destekleri de bu oranda artış gösterecek. İşte haberin devamı ve tüm ince ayrıntılar.

Memur Ve Memur Emeklileri

Ülkemizde haberlerin başında yer alan memur zamları ve emekli olan memurların maaşları en çok araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Milyonlarca insanın memur olarak çalıştığı ülkemizde bir o kadar da memur emeklisi vardır. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarında bir değişiklik olacak mı? Sorusu ise muamma bir şekilde ucu açık olarak beklemektedir. Memur ve memur emeklilerine yıl başında gelmiş zamların üstüne bir miktar daha zam gelecek mi konusu ise şuan masada yerini almaktadır. Memur ve memur emeklilerinin maaşları, zamları ve gelecek fiyat artışları.

Memur Ve Memur Emeklilerinin Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde görev yapan milyonlarca memurun ve görev yapmış bir o kadar emekli memurların maaşlarına, Ocak ayında %3’lük bir zam yapılmıştı. 2020 yılının diğer yarısında yani Temmuz ayında da zam olacağı konusunda iddialar gündeme gelmiştir. Senenin başından beri artan enflasyon oranları ile doğru oranda artan maaşlara zam yüzdelik dilimi ise Temmuz ayı için belirlenen %4’lük zam oranını %5.75 gibi rakamlara çekmiştir. Temmuz ayında %4’lük biçilmiş olan zam yüzdesi, %4 üzerine çıkarsa fark olarak yansıtılacağı söylenmiş olup, bu fazlalığın yıl başında yapılan %3’lük zam üzerine ilave edileceği açıklanmıştır.

Yapılan %3’lük zam oranına göre en düşük memur maaşı 3 bin 719 liradan 3 bin 830 liraya, memur emeklilerinde ise 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya çıkacağı belirtilmiştir. Memur ve memur emeklilerinin maaşları yanı sıra memur ailelerine verilen yardım da bu oranda artacaktır. Memur eşi yardımı 351 liradan 361 liraya, 0-6 yaş arasındaki çocuk yardımı ise 77 liradan 79 liraya, 6 yaşının üstünde bulunan çocuklar için 38 liradan 39 liraya ve 6 yaşının altında 2 çocuğa sahip ve eşi çalışmayan memurlar için ise para yardımı 505 liradan 520 liraya çıkartılacağı da duyurulmuştur.

Merkez Bankası'nın son günlerde yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya koyulan  2020 yılının 10.82’lik enflasyon tahmini Temmuz-Aralık ayında tüketici fiyat endeksinin %4.79 olacağı tahmin edilmektedir. Temmuz ayında gerçekleşecek %4 zam sürecini aşan %0.79’luk dilim bir dahaki senenin Ocak ayında eklenmesi planlanmaktadır. Bu gidişle önümüzdeki sene Ocak ayında yapılan zam oranının yaklaşık %3.79 olacağı hesaplanmaktadır. Memur ve memur emeklisi olan vatandaşlarımıza yönelik bu zam onlar için de beklenen ve sevindirici bir haberdir.

emekli-maasi.jpg

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.