1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açıklama Geldi! 8 Yıl önce Erken Emekli olabilirsiniz
Açıklama Geldi! 8 Yıl önce Erken Emekli olabilirsiniz

Açıklama Geldi! 8 Yıl önce Erken Emekli olabilirsiniz

2000 ve 2008 yıllarında yürürlüğe giren yasalar kişilerin geriye dönük borçlanması imkanı ortadan kaldırdı. Bu haklar geri alındığı takdirde hemen emekli olabilirsiniz. Yargıtay kararları bu hakların geri alınması ile ilgili bulunuyor. Peki, bu haktan yararlanarak ne zaman emekli olurum?

A+A-

2000 ve 2008 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle vatandaşların prim borçlarında geriye dönük borçlanması söz konusu olmaktan çıkarıldı. Bu hakların geri alınmasını sağlayan Yargıtay kararları bulunuyor. Bu yolla hakkınızı alabilir ve yasal bir çalışmanın yapıldığı bu konuda erken emeklilik fırsatından yararlanabilirsiniz. İşte, 8 yıl daha erken olabilmek için gerekli şartlar…

2000 ve 2008 yılında çıkan yasalar kişilerin geriye dönük borçlanmasına imkan tanımıyordu. 4 Ekim 2000 tarihinden önce bir gün dahi Bağ-Kur tescili olan esnaf 20 Nisan 1982'de kadar tescilini geriye götüre biliyordu. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönem içinde vergi kaydı ve şirket ortaklığı bulunsun. Ancak oda kaydı olanlar da 22 Mart 1985 tarihine kadar sigorta primlerini geriye çekebiliyorlar. 4 Ekim 2000 tarihinden sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 ve öncesi için işletilemiyor. 2000 yılından önce esnaf olduğunu belgelese de hem 4 Ekim 2000'e kadar Bağ-Kur'a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlülükleri 4 Ekim 2000 tarihi itibariyle başlatılıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur tescili olanlar ise 4 ekim 2000 süresine kadar ki vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur'unu bu tarihe kadar geriye götürebiliyor. Eğer Bağ-Kuru silinmişse yeniden aktif hale de getirilebiliyor. Ancak bu tarihlerde tescil yaptırmayan için son şans 1 Ekim 2008 tarihi oluyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı tarafından yapılan açıklama ile emeklilik yaşı gelenler ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda vergi kayıtlarının dikkate alınmasını talep etti. “Pek çok esnaf 2000 yılından önce geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik durumlar sebebiyle faydalanamadı.” şeklinde açıklama yapıldı ve esnafın yeni kararlara ve yeni açıklamalara gözünü kulağını açtığını bu durumda esnafın oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma sağlayabileceğini söyledi. Oluşturulacak bu yasal düzenlemede emeklilik yaşı gelenleri öncesinde Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınmalı şeklinde istekte bulundu.

Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydına ulaşılmayan esnaf ve sanatkarlar vergi oda kaydı ile 1 Ekim 2008 tarihinden başlamak şartı ile sigortalı olabiliyor. Diğer bir şekilde ifade etmek gerekirse 8 yıl emeklilik için vakit kazanılabilir ve 8 yıl erken emekli olma şansı elde etmiş olursunuz.

1 Mayıs 2005 yılında vergi mükellefi olarak başlayan ve vergi kaydı bulunan bir kişi bugüne dek Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysanız SGK’ya başvurup 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalı olarak düşünülebilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum