1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Açıklama Geldi! Devlet Herkese 600 TL Destek Verecek...
Açıklama Geldi! Devlet Herkese 600 TL Destek Verecek...

Açıklama Geldi! Devlet Herkese 600 TL Destek Verecek...

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan çalışan çalışmayan, ev kadını, esnaf, emekli ve işsizlere para desteği!

A+A-

Doğum yardım parası annelere tek seferlik verilen bir destektir ve bu uygulamaya 15.05.2015 tarihinden bu yana doğum yapanlar yararlanabiliyor. Doğum yardım alıp alamayacağınız da e-devlet sistemi üzerinden sorgulatabilirsiniz. e-devlet'e girişinizi yaparak doğum parası yazıp arama yaptırabilir daha sonra arama sonuçlarında çıkan doğum parası sorgulama seçeneğine tıklayabilirsiniz. Doğum parası ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmeler...

Doğum parası 1 çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 TL olarak ödeniyor. Yeni doğum yapan annelere 2015 yılının mayıs ayından itibaren uygulamaya yapılmaya devam ediyor. Bu ödemelerden nasıl yararlanırım? diyorsanız ve çocuk için ne kadar ücret alınıyor? şeklinde merakınızı gidermek için online adresimizden yardım alabilirsiniz.

Doğum parası alabilmek için öncelikle Türk vatandaşı olmanız şartı yer alıyor. Aynı zamanda mavi karta sahip olanlar da doğum parası alıyor. Diğer bir faktör de doğum parası almak için annenin vefat etmiş olması ve annenin Türk vatandaşı olmaması ya da mavi kart sahibi olunması halinde baba kendi kimliği ile doğum parası için başvuru gerçekleştirebiliyor. SSK'lı çalışan olup doğum için çalışmaya ara verenler doğum parası için başvuru yapabilirler. Çalışırken doğum yapanlar analık izni sonrasında bir doğum için 2 ay, 2. doğum için 4 ay, sonraki doğumlarda altı ay süreli ve yarım gün çalışarak maaşlarını alabiliyorlar. Engelli çocuğu olan anneler için bu süre 12 ay olarak uygulanmaktadır. Çoğul gebeliklerde de 30 gün daha süre uzuyor.

Doğum Yardımı Ödemesi Kime Ve Ne Zaman Yapılır?

15.05.2015 tarihi itibarıyla doğan çocuklar için doğum parası desteği ödenir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için ne yazık ki doğum ücreti ödenmiyor. Fakat uygulama yeni doğum yapmış ve yapacak olan annenin kaçıncı çocuğunu doğurduğu konusunda değişiklik gösteriyor. Bu tarihten önce doğan çocukların doğum parası da ek olarak veriliyor. Doğum parası için hak sahipleri bir ay içerisinde bu parayı PTT'ye giderek mi çekebiliyorlar. Ayrıca kamu işçisi olanlarda yaptıkları sözleşmede kurumdan alınan doğum parası ile kamuda çalışmayan kişilerin aldığı doğum parası birbirinden farklı oluyor. SSK'lı çalışanlar için doğum parası hak olarak sayılıyor.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum yardımı alıp alamayacağını da dair araştırma yapmak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaparak doğum parası yazıp arama yaptığınız takdirde arama sonuçlarından doğum parası sorgulama seçeneğini tıklayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz. Doğum parası sorgulamanın diğer bir yöntemi ise 144 ve 183 numaralı çağrı merkezini aramaktır. Bu hatları kullanarak doğum parası sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz. Doğum yardımı ödemeleri doğum yardımı sistemine girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerine PTT aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

Yarım Gün İzni Ne Demek?

SSK olarak çalışan ve doğum yapan kadınlar analık izni sonrasında 1. doğumda 2 ay, 3. doğumda 4 ay, 3. doğumda 6 ay süreyle yarım gün çalışıp maaşlarını alıyorlar. Engelli çocuğu olanlar ise 12 ay süreyle yarım gün çalışmaya devam ediyor. Çoğul gebelikler için bu süreye 30 gün daha ekleniyor. Kadınlar isterlerse haftalık çalışma süresinin 5 saate ikiye bölebiliyorlar. Yarım gün çalışan annenin maaşında oluşacak eksikliği yarısını patron yarısını devlet İŞKUR aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsaydığımız da işveren 1.162 TL'sini devlet 1.472 TL’sini ödüyor. Yarım çalışma ödeneği damga vergisi hariç hiçbir vergiye veya kesintiye uğramıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.