1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Açıklama geldi! Erkek Öğrenciye 475 TL, Kız Öğrenci 675 TL Yardım
Açıklama geldi! Erkek Öğrenciye 475 TL, Kız Öğrenci 675 TL Yardım

Açıklama geldi! Erkek Öğrenciye 475 TL, Kız Öğrenci 675 TL Yardım

Sosyal devlet olmanın gereği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öğrencilere yardım etmeyi sürdürüyor. Aile ve eğitim konularında bu yıl özellikle pek çok yardım yapıldı. Bunun yanı sıra engelli yardımlarıyla da beğeni toplayan bakanlık özellikle pandemi sürecinde işini kaybeden ailelere ve çocuklarına destek olmaya devam ediyo

A+A-

Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getiren bakanlık öğrencilere yardım etmeyi ihmal etmiyor. Öğrencilere ve genç yaşlı demeden salgın döneminde her türlü ihtiyacı karşılamaya çalışan bakanlık geleceğe umutla bakabilmeyi vadediyor. İşte öğrencilere verilecek destek konusuna ilişkin son dakika haberleri…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öğrencilere pek çok konuda destek de bulunuyor. İhtiyaç sahibi ailelere eğitim yardımlarının kapsamı oldukça geniş tutuyor. İşte o destekler…

Kırtasiye Desteği

Çocukların eğitim faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için kullanacakları kırtasiye malzeme giderlerinin karşılanmasına yönelik olarak kırtasiye malzemesi yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında hane içerisinde kişi başına düşen net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı yer alıyor. 701 TL'den daha düşük geliri olan ailelerin bu yardımlardan faydalanabilmesi söz konusu olacaktır. Söz konusu yardımın ne kadar olacağı mütevelli heyet tarafından belirlenecek. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımı zamanını tespit edecek.

Öğrenciye Şartlı Eğitim Desteği

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ailelere ilk ve ortaöğretim çağında çocuğu bulunanlara şartlı eğitim yardımı veriliyor. bu yardımdan faydalanmak isteyen ailelerin asgari ücretin üçte birinden daha az gelire sahip olduğunu beyan etmesi gerekmektedir.

  • İlköğretim çağındaki erkek öğrenciler için bu yardım 45 TL, kız öğrenciler için ise 50 TL olarak yapılıyor.
  • Ortaöğretim çağında olan öğrencilerin erkek olanlara 55 TL, kızlar için ise 75 TL ödeme gerçekleştiriliyor.
  • 9 aylık eğitim dönemi boyunca toplamda kız öğrenciye 675 TL, erkek öğrenciye ise 475 TL ödeme yapılmış oluyor.

Şartlı eğitim yardımı durumunun iyi olmadığını beyan eden öğrencilere 9 ay boyunca ödenmektedir. Buna ek olarak ödemeler iki ayda bir yapılıyor.

Öğle Yemeği Desteği

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen proje kapsamında okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği yardımı verilmesi kararlaştırıldı. Ancak bu yardımdan yalnızca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. İllere sağlanmamaktadır. Bu nedenle istenilen özellikleri taşıyan öğrenciler için her iki eğitim öğretim dönemi boyunca yemek ihtiyaçlarını karşılamaları adına oluşturulmaktadır.

Ücretsiz Kitap Desteği

Yıllardan beri devlet tarafından oluşturulan ücretsiz ders kitabı desteği öğrencilerin maddi durumuna bağlı olmaksızın veriliyor. Eğitim-öğretim dönemlerinin başında tüm öğrenciler bu imkândan faydalanıyorlar.

Servis Parası Desteği

Taşımalı sistem dışında kalan öğrencilere ulaşım ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bu hizmet verilmektedir. Devlet okullarında bulunan tüm öğrencilere faydalanabilecekleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen bir yardımdır. haberzamani.net haber sitesindeki habere göre özel eğitime İhtiyaç olan çocuklarda ve okullarda uygulanan bu destek MEB ile yürütülen bir proje kapsamında sunulmaktadır. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından söz konusu yardım miktarı ve kimlere ulaştırılacağı tespit ediliyor.

Yurt Yardımı

Orta öğretim sürecinde yurtta kalmak isteyen öğrencilere yurt yardımı verilmektedir. Söz konusu yurtlarda 100, 200, 300 kişi kapasitesi yurtlar inşa ediliyor. Ancak bu yurtlardan bazılarında yalnızca ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları faydalanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.