1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Af Dönemi Başladı... Bankaya Borcu Olan Kişilere Büyük Müjde...
Af Dönemi Başladı... Bankaya Borcu Olan Kişilere Büyük Müjde...

Af Dönemi Başladı... Bankaya Borcu Olan Kişilere Büyük Müjde...

2020 yılında bankaya borçlu olan kişiler için esnaf emeklisi ve tüm vatandaşlar adına kredi sicil afları yasalarının da yürürlük içerisine girmesi, planlar dahilinde yer alıyor. Bankalar içerisine sicil affı adına başvuru durumlarıysa; yasanın meclis üzerinden geçmesinin hemen sonrasında meydana gelecek. Peki, bankalara kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılır?

A+A-

2020 yılında bankaya borçlu olan kişiler için esnaf emeklisi ve tüm vatandaşlar için kredi sicil afları yasalarının da yürürlük kapsamına alınması beklenmekte. Bankalar içerisine sicil affı adına başvuru durumlarıysa, yasnın meclisten geçmesinin hemen sonrasında yapılacak. Peki, bankalara kredi sicil affı başvurusu nasıl yapılır?

Ekonomik Tedbirlerle Torba Teklif Sicil Affı Geliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ca geçen hafta açıklaması yapılarak müjdelenen Ekonomik istikrar Kalkanı Destek paketiyle birlikte yer alan yasal düzenleme, tüm önlemlerle birlikte haftaiçinde meclis genel kurulu gündeminde 1 numaralı maddede endini gösteren torba yasa teklif durumlarıyla birlikte kendini gösteriyor.

Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden olan koronavirüs süreçlerinin sonrasında alınan ekonomik önlemlerle birlikte sicil affı yasası durumları da eklenenler arasındadır. Çok yakın zamanda uygulamaya alınacak olan sicil affı milyonlarca kişiyi sevindirecek. 25 Mart tarihi itibarıyla karşılıksız bir şekilde yer alan çelerin de affı torba yasasıyla birlikte meclis kurulundan geçecek. TBMM'den de geçmesi planlanan ekonomik önlemleri paketinde karşılıksız olarak kendini gösteren çek ve sicil af durumları da dikkatleri üzerinde toplayacak. Bunların 12 taksitle ödemeleri beklenecek. 

2020 Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemleri 

Kara listede bulunan ve bu sebeple bankalarda olan kredi ve kredi kartı alamayacak tüm vatandaşlar için sicil affı yasası çözüm getirmesi beklenecek. Hükümet içerisine sicili bozuk olan kişiler için de af geldi. Özel ve tüzel kişilerin bu anlarda herhangi bir şekilde zaman kaybı yaşamadan en kısa süre içerisinde bankalara başvuruda bulunması gerekmektedir. Böylelikle borçlular için yeni bir beyaz sayfa açılacak. 

Kimler Başvuracak? 

Bankalara ait olan kara listede olanlar ve kırmızı çizgi yiyenler için sicil affı, yatırımcılar için bu anlarda vergi ve harç muafiyeti getiren anlarda yasa tasarısı tamamıyla TBMM'de olacak. Torba yasasıyla birlikte meclis içerisinde geçmesi planlanan durum sicil affı yasasıyla direkt olarak resmi gazetede yayımlanacak. Durumlar yasalaştığı ve tamamen resmiyet kazandığı an ise başvurular bankalara oldukça kolay bir şekilde yapılacak.

Bankalara geçmiş zamanda borçlanan kişiler, borçları ödemek ve peşin bir şekilde ödemeleri yapacak başvurular adına kara listede bulunan kişiler için borç ödeme gayretinde olmasıyla birlikte kredi notları yükseltilerek listeen çıkarılması sağlanacak. Kara listeden çıkması sağlanarak da siciller tamamıyla temizlenmiş olacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.