1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağız Sağlığında Sınıfta Kaldık
Ağız Sağlığında Sınıfta Kaldık

Ağız Sağlığında Sınıfta Kaldık

Son yapılan araştırma verilerine göre ülkemizde ki evlerin yarısına diş macunu girmez iken, her 4 kişiye sadece 1 diş macunu düştüğü görülüyor.

A+A-

Ağız ve diş sağlığı konusunda yaşanan ilerlemelere rağmen hala dünya standardının oldukça gerisinde kaldığımız görülüyor. Türkiye’de ki hanelerin yarısına diş macunu girmez iken yıllık diş macunu tüketiminin sadece 100 gram gibi oldukça düşük olduğu görülüyor. Elde edilen bu veriler ışığında ülkemizde sağlıklı ve bilinçli bir diş bakımı anlayışının henüz yerleşmediği görülüyor. Ayrıca ağız ve diş sağlığı konusunda ülkemizin hala yüzde 80 oranında dışa bağımlı olduğu görülüyor.

Ağız ve Diş Sağlığında Geri Sıralardayız

Elde edilen veriler göz önüne alındığında ülkemizin ağız ve diş sağlığı konusunda gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kaldığı görülüyor. Ülkemizde her evde sadece birisine diş macunun girdiği ülkemizde kişi başına düşen diş macunu tüketimi sadece 100 gram iken, gelişmiş ülke kategorisinde yer alan İspanya'da 155, İtalya'da ise 270 gramı tüketim gerçekleşiyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda gelişmiş ülkelerde yıllık ortalama 2 defa diş hekimine muayene olunurken, ülkemizde nüfusun yüzde 43'ü son 1 yıldır diş hekimine gitmemesi oldukça düşündürücü oluyor. Ağız ve diş sağlığına gerektiği önem verilmemesinin sonucu olarak dışa bağımlılığın yüzde 80 olduğu sektörde milyonlarca dolar yurt dışına ağız ve diş sağlığı tedavisi amacıyla gidiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.