1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlık Açıkladı: Başvurana Ayda 1544 TL Verilecek
Bakanlık Açıkladı: Başvurana Ayda 1544 TL Verilecek

Bakanlık Açıkladı: Başvurana Ayda 1544 TL Verilecek

Evde bakıma muhtaç, hasta, ihtiyaç sahipleri bu haber size… Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakıma muhtaç herkese birçok destekte bulunuyor. Evde bakım aylığı nasıl alınır? Ayrıntılar şöyle...

A+A-

Evde bakım aylığı alma fırsatına sahip olan bireyler ödemelerini almaları ile birlikte evde bakım aylığına zam gelecek mi? Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

Evde bakım aylığı için zam konusu son zamanların en çok konuşulan ve araştırılan konuları arasında bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım aylık ödemeleri her il için farklılık göstererek yatırılmaktadır. Bu ödenekten faydalanmak isteyen bireyler hasta, bakıma muhtaç ya da yaşlı vatandaşlara bakan bireyler için geçerli olmaktadır. Bakım aylığı ile ilgili başvuru detaylarınızı e Devlet uygulaması üzerinden öğrenme fırsatını elde edebilirsiniz. Evde bakım aylığı almaya başlayan iller tarafından evde bakım aylığı için zam yapılıp yapılmayacağı merak edilerek araştırılıyor. 

Evde bakım maaşına başvuru yapabilmek için öncelikle engelli bir kişinin olması ve engelli
raporunun yüzde 50 ve üzeri olması gerekiyor. Eğer bu öncelikli iki şartı tamamlıyorsanız daha sonrasında bu evraklarla beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları her ilçede bulunmaktadır.

Evde bakım maaşı alma şartları için temelde üç kriterin sağlanması yeterli oluyor. Bunlar;

  • Gelir kriterlerinin tamamen uygun olması (detaylı olarak araştırılıyor)
  • Bakıma muhtaç olduğuna ilişkin temellendirme olması
  • Ağır engelli vatandaşların durumuna ilişkin raporlarının sunulması

Bu şartlar kapsamında pek çok vatandaşımız evde bakım maaşından yararlanma olanağına sahip olabilmektedir. Evde bakım aylığından yararlanmak için başvuru işlemlerinizi size en yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz. Böylelikle hem muhtaç, yaşlı ve engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılama fırsatını bulabilirsiniz hem de kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz…

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.