1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bankalardan Kredi Kartı Oyunu
Bankalardan Kredi Kartı Oyunu

Bankalardan Kredi Kartı Oyunu

Son dönemde ardı ardına tüketici kredi faiz oranlarını düşüren bankalar vatandaşları esas zor durumda bırakan kredi kartı faiz oranlarında ise sessiz kalıyor.

A+A-

Özel bankaların tüketici kredisi faiz oranlarını oldukça düşürdüğü görülüyor. Hatta 0,95 seviyelerinde bile tüketici kredisi bulmak mümkün oluyor. Fakat burada bankaların önemli bir ‘’Ali Cengiz’’ oyunu bulunuyor. Oyunun ilk aşamasında tüketici kredisi faiz oranları düşmesine rağmen bankalar kredi konusunda büyük zorluklar çıkarıyor. Her 10 tüketici kredisi başvurusunun sadece 3 tanesine olumlu yanıt veriliyor. Bankaların diğer bir oyunu da vatandaşların sürekli olarak kullandığı ve ay sonunu getirmek için destek almaktan başka çareleri olmadığı kredi kartı faizlerini düşürmemekle oluyor. Vatandaşların kredi kartları ağzına kadar dolu olduğundan dolayı bankalar buradan ciddi bir faiz geliri elde ediyor. Bankalar bu gelirden mahrum olmamak için kredi kartı faizlerini indirmekten itina ediyor.

Tüketici Kredileri Kredi Kartı Ödemesine Gidiyor

Son yapılan araştırmalar vatandaşların kullandığı tüketici kredilerinin çok büyük bir bölümünün kredi kartı ve faizini kapatmak için kullandığını ortaya koyuyor. İşim kötü tarafı ise vatandaşların gelirlerinin yetersiz olması sebebi ile kısa süre sonra tekrar kredi kartı borç sarmalına girmeleri oluyor. Bu sebeple kredi kartı faiz oranlarının indirilmesi vatandaşların bütçe dengesi için son derece büyük önem gösteriyor. Özel bankaların bu yönde bir adım atmaması gözleri yine bakanlığa çevrilmesine neden oluyor.

Mail: alper@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.