1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğalgaz Sayaçları Arızaları İçin Yeni Düzenleme
Doğalgaz Sayaçları Arızaları İçin Yeni Düzenleme

Doğalgaz Sayaçları Arızaları İçin Yeni Düzenleme

Arızalanan doğalgaz sayaçları ile ilgili olarak tüketicilerinin çok büyük meblağlarda mağdur edilmesi sonucu EPDK konu ile ilgili sevindirici kararlar aldığı görülüyor.

A+A-

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’na arızalanan sayaçlar ile ilgili tüketicilerden oldukça yoğun şikâyetler geliyordu. Doğalgaz dağıtıcı şirketleri sayaçları arızalandığı için eksik ya da yanlış tahsilât yapılan abonelerden uzun geçmişe yönelik hem de faizi ile birlikte tahsilat yapmaya çalışıyordu. Bu anlamda birçok tüketici faizi ile birlikte ödeyemeyeceği çok yüksek meblağlarla karşı karşıya geliyordu. Alınan bu yeni karar ile bu durumunda tamamı ile ortadan kalkacağı tahmin ediliyor.

Arızalı Sayaç Tespiti Profesyonellerce Yapılacak

EPDK tarafından tüketicilerin mağduriyetini engellemek amacıyla alınan bu karalar kapsamında, doğalgaz sayaçlarının arızalanması durumunda tüketicilere geriye dönük olarak maksimum 1 yıl süreyle alacak talep edilebilecek. Sayacın 1 yıldan çok daha uzun süreli bozuk olduğu tespit edilse bile dağıtıcı doğalgaz firmaları hiçbir suretle 1 yıldan fazla borç tahakkuk ettirme hakkında sahip olamayacağı açıklandı.

Ayrıca sayaçların tüketici lehine arızalı olduğu tespit edilmesi halinde tüketiciden alınan fazla bedeller 30 gün içerisinde tüketiciye ödeme zorunluluğu getiriyor. Sayaçların arızalı olduğunun tespiti noktasında ise, dağıtım şirketinin bunu tespit etme durumu artık ortadan kalkıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya bakanlıkça akredite edilmiş yetkili istasyonların muayene raporları arızanın tespitinde verilecek kararda belirleyici olacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.