Motorin ve benzine zam Üstüne Zam Geliyor! Bu gece yansıyacak..

Motorin ve benzine zam Üstüne Zam Geliyor! Bu gece yansıyacak..

Vatandaşı bezdiren zam haberleri gelmeye devam ediyor, bu gece yarısı bir zam daha geliyor. Yapılacak olan zamlar vatandaşı daha da zorlayacak. Çünkü bu kez 1-2 kuruş değil 41 kuruş birden zam pompaya yansıyacak. İşte detaylar...

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararıyla birlikte fiyatların zamlanacağının işareti de verilmiş oldu. Hem petrol fiyatlarındaki artış hem de dolar/TL kurundaki yükseliş, akaryakıt fiyatlarını fena vurdu. Geçtiğimiz ay LPG'ye yapılan zam, akaryakıt istasyonlarında kuyruklara neden olmuştu. Şimdi de benzin ve motorin için yüklü bir zam geliyor.

MOTORİN 41 KURUŞ ZAMLANACAK

Sözcü'nün haberine göre, akaryakıt sektöründeki kaynaklar bu gece yarısı yeni bir zammın geleceğini duyurdu. 16 Ekim 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 41 kuruş artış gösterecek. Motorindeki ÖTV sıfır olduğu için zam direkt olarak pompaya yansıtılacak.

BENZİN 40 KURUŞ ZAM YİYECEK AMA POMPAYA 17 KURUŞ YANSIYACAK

Motorinin yanında benzine de zam geliyor. Toplamda 40 kuruş zamlanan benzinin 23 kuruşu ÖTV'den karşılanacak ve kalan 17 kuruş direkt olarak pompaya yansıyacak. Böylece benzindeki ÖTV de sıfıra inmiş olacak.

ZAMDAN SONRAKİ FİYATLAR

Motorin fiyatları bu geceden itibaren İstanbul'da 7,94, Ankara'da 8.02, İzmir'de 8,03 liraya yükselecek. Benzin fiyatları ise yeni zamla birlikte İstanbul'da 7,95, Ankara'da 8,01 ve İzmir'de 8,02 olacak.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ OLMASA ÇİFT HANELİ OLACAKTI

Akaryakıttaki zamları önlemek için devreye sokulan eşel mobil sistemi hayata geçirilmemiş olsaydı, benzin ve motorinin fiyatları şu anda çift haneye ulaşılmış olacaktır. Çünkü maktu ÖTV miktarları, eşel mobil sistemi öncesinde benzinde 2,52, motorinde 2,05 ve LPG'de 1,75 liraydı. Şimdi bu miktarların hepsi zamlar nedeniyle sıfırlandı ve üstüne de ÖTV sıfırlandığından dolayı zamlar mecburi şekilde pompaya yansımaya başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.