1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektriğe yüzde 307 zam!
Elektriğe yüzde 307 zam!

Elektriğe yüzde 307 zam!

Türkiye'de son 16 yılda elektrik faturalarına gelen yüzde 307 zam ile OECD ülkeleri arasında 1. sırada yer aldı.

A+A-

Türkiye'de elektrik faturalarında son 16 yılda ki artış yüzde 307 olarak hesaplandı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama da Türkiye'nin Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içerisinde enerji fiyatlarında en çok artışın olduğu ülke olarak açıkladı.

OECD'nin 2015'i baz alarak gerçekleştirdiği enerji endeks çalışmasına göre, 2003 yılında 36,6 değerine sahip olan Türkiye'nin endeks değeri Mayıs 2019' da 148.8'e çıktı. Aynı dönemde OECD ortalamasında artış yüzde 75 düzeyinde kalırken, Türkiye'de ise artış oranı yüzde 307 olarak gerçekleşti.

 EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında

“Enerjiye yapılan zamların enflasyonu körüklediği bir yıl olması kaçınılmaz gözükmektedir. AK Parti iktidara geldiği 2003 yılından bu yana uyguladığı enerji politikalarıyla ülkemizi, enerji yoksulluğu ve pahalı enerji gerçeğiyle karşı karşıya bırakmıştır. Elektrik başta olmak üzere doğal gaz ve akaryakıt zamlarıyla giderek daha pahalı enerji kullanan ülke konumuna geldiğimiz açıkça ortadadır. Temel girdi niteliğindeki enerji alanın dolaylı vergi toplamanın aracı gören bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi

Mail: emre@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.