1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Emeklilere Müjde 602 TL Zam
Emeklilere Müjde 602 TL Zam

Emeklilere Müjde 602 TL Zam

Ocak ve Temmuz ayında yılda iki kez zam alan emekliler ek ödeme formülüyle 602 liraya kadar ücret alabilecekler. Zamlarla birlikte promosyonlar ve ikramiyelerle emekliler yıl içinde farklı miktarlarda ek ödeme alabiliyorlar. Değişiklik olduğu durumda maaşlar 602 TL'ye kadar yükselebilecek. Emekliye ek ödeme nasıl gerçekleştirilecek?

A+A-

Ocak ve Temmuz ayında yılda iki kez zam alan emekliler ek ödeme formülüyle 602 liraya kadar ücret alabilecekler. Zamlarla birlikte promosyonlar ve ikramiyelerle emekliler yıl içinde farklı miktarlarda ek ödeme alabiliyorlar. Kazançları gün geçtikçe artan emekliler için yeni bir formül de devreye sokuldu. Vergi iadesinden gelen ek ödeme maaşın yüzde 4 veya 5 oranında yapılırken emekliler bu oranın günümüz ortamında düşük kaldığını dile getirdi ve yükseltilmesini talep etti. Değişiklik olduğu durumda maaşlar 602 TL'ye kadar yükselebilecek. Emekliye ek ödeme nasıl gerçekleştirilecek?

602 TL Ek Ödeme Yapılacak mı?

Halen maaşı 1.300 lira altında olan emeklilere yüzde beşlik, üstünde olanlara yüzde 4 oranında ek ödeme verilecek. Ek ödeme oranı talepler üzerine yüzde 10'a kadar yapılabilecek. Eğer, bu talepler karşılanırsa ek ödeme ikiye katlanmış olacak ve Bağ-Kur'lular SSK’lılar ve SGK’lılar için en düşük ek ödeme 59.94 TL'den 119.88 TL'ye, en yüksek ek ödeme de 241,15 TL’den 602,87 TL'ye kadar yükselecek. Maaşı 1500 lira olan vatandaş 60 lira yerine 150 TL, 2000 lira olan vatandaşlar ise 80 lira yerine 200 lira, 3000 lira olanlar ise 120 lira yerine 300 lira ek ödeme alabilecek.

En Yüksek Maaşa 637 Lira Destek!

Ek ödeme yeni oranı %8 ile 10 arasında belirlendiğinde ve bu istek hayata geçirildiğinde emeklilerin büyük bölümü ek ödeme tutarını ikiye katlayabiliyor. Emekliler maaşlarının yüzde 4’ü yerine yüzde 8 veya 10’u kadar ek ödeme almaya başlayacaklar. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde %8 olduğu takdirde 255, % 10 olduğu takdirde 382 lira artış sağlanacak. 6.375 lira alan ve en yüksek emekli maaşına sahip olanlar ise 255 lira yerine 510 veya 637 lira ek ödeme almış olacaklar.

DÜED Başkanı Cumhurbaşkanı’na Mektup Gönderdi!

Pandemi sürecinde pek çok vatandaşa yardım çalışmaları yürüten ve bu çalışmalardan memnuniyetini dile getiren DÜED başkanı Cumhurbaşkanı’na bir mektup gönderdi. Dernek başkanı ve genel sekreteri imzasıyla gönderilen bu mektup emeklilerin sürdükleri mücadelede gayretlerini belirtti. Ayrıca küresel sıkıntıyı atlatıp normal hayatımıza geri dönmek için büyük bir gayret içerisinde olduğumuzu ve bunun için rahat bir ortam hazırlayan Cumhurbaşkanı’nın şahsına ve tüm kamu görevlilerine minnetlerini belirttiler. Bu mektup sonrasında taleplerinde belirtildiği düşünülüyor.

Emekliye Ek Ödeme Neden Verilir?

Emekliye kanun ve emekli ve hak sahiplerinin aylık miktarına göre her ay belirlenen oranda aldıkları miktara ek ödeme denir. 2006 yılında Vergi iadesi olarak alınan bu ödeme şimdi ek ödeme olarak yatırılmaktadır. Her yıl devlet memurlarına aylık katsayısında meydana gelen artış oranında ek ödeme verilmektedir.

Hangi Emeklilere Ek Ödeme Veriliyor?

Ek ödeme 5554 sayılı kanun kapsamında belirlenmiş ve kimlerin ek ödeme alabileceği açıklanmıştır. Birimli ve birimsiz ödemeler statüsünden aylık olarak verilen ve gelir alanlarda da yararlanılan bir ödeme türüdür.

 • Emekli Sandığı
 • Sosyal Sigortalar Kurumu ve
 • Bağ-Kur'lu olanlar yararlanmaktadır.

Kanun numarasına göre aylık ve gelir bağlananlar aşağıda belirtiliyor.

-08 06 1949 tarihinde ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre

 • 17.07.1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar kanunu ve 17.10.1983 tarihli ve 2925 sayılı Tarım işçileri Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre,
 • 24.02.1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası verilmiş olanlara ve vatani hizmet tertibinden Şeref aylığı bağlanması hakkında kanun çıkarılanlara,
 • 02.09.1971 tarihli ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar için Sosyal Sigorta Kurumu Kanunu ile 17.10.1983 tarihli 2926 sayılı Tarım ve kendi adına ve hesabına çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince hak sahibi olanlara,
 • 01.07.1976 tarihli ve 2022 sayılı kanuna göre 65 yaşını doldurmuş olan muhtaç ve güçsüz olan vatandaşlara aylık bağlanması hakkında kanun olanlara,
 • 23.04.1981 tarihli 2453 sayılı yurt dışında görevli personele nakdi tazminat verilmesi hakkında ve aylık bağlanması hakkında kanun çıkarılanlara
 • 18.12.1981 tarihli ve 2566 sayılı kanunda bazı kamu görevlilerine nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında kanun olanlara,
 • 11.10.1983 tarihli ve 2913 sayılı olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu, dünya birinciliği hak olmuş sporcular ve bu sporcularına ailelerine aylık bağlanması hakkında kanun çıkarılmış olanlara,
 • 28.05.1986 tarihinde 3292 sayılı kanunda vatani hizmet tertibinden aylıklarının bağlanması hakkında kanun çıkarılmış olanlara,
 • 12.04.1991 tarihli ve 3713 sayılı terörle mücadele kanunu hükümlerine göre aylık veya yıllık gelir bağlanmış olanlara ve özel kanunları uyarınca vatana hizmet tertibinden aylık bağlanmış olanlara harp ve harp malüllerine zam ve tazminatlar dahil aylık veya gelir olarak her ay ödenecek tutara ek ödeme dahil edilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından yapılmakta olan yardımlara ise ek ödeme yapılmaz. Bunlar;

-Muhtaç ve asker ailelerine yönelik nakit yardımı

- Eşi vefat etmiş olanlara yapılan nakit yardımı,

-Şartlı eğitim ve sağlık yardımı

- Okul öncesi eğitime katılan öğrencilere sağlanan yardım desteği

- Şartlı çocuk sağlık desteği,

-Şartlı gebelik yardım desteği

-Şartlı doğum takip desteği

-Şartlı loğusalık takip desteği ve hazine tarafından desteklenen sosyal yardım ödemeleri bu kapsam dışında tutulmaktadır.

Emekli Ek Ödeme Nasıl Hesaplanıyor?

2006 yılında vergi iadesi kaldırıldı ve bu ödeme yerine ek ödeme uygulamasına başlandı. Emeklinin maaşının yüzde dördü veya yüzde beşi ek ödeme olarak her ay olmak üzere vatandaşların hesabına yatırılıyor. Yüzde dörtlük ek ödeme emekliden emekliye değişmezken Ocak ve Temmuz olmak üzere senede iki kez emekli maaşlarına zam yapılmakta zamlarla birlikte ek ödeme tutarı da artmaktadır.

İntibak Zammı Emekli Maaşına Yapılıyor Mu?

İntibak zammı beklentisi her geçen gün emekliler tarafından bekleniyor. Memur emeklilerin maaşlarında ki kurum kaynaklı fark büyük bir mağduriyet yaşıyor. 2000 yılından sonra emekli olanlar Bağ-Kur'lular, SSK’lılar 2000'den önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesini hak ettiklerini düşünerek bu ödemenin kendilerine de yapılmasını talep ediyorlar.

Memur-Sen tarafından bu konu gündeme taşındı ve her ay ek ödeme alınması için gerekli adımlar atılıyor. Kamu personeli danışma kurulu tarafından gerekli görüşmeler toplantıda ele alınıp karara bağlanması bekleniyor. Eğer, talep hayata geçerse aynı unvanlı kadroda veya görevden emekli olan kurumlar arasında emekli maaşı farkı ek ödeme ile giderilmiş olacak ve düşük mal sahipleri de aradaki farka ilave ek ödeme alacaklar.

Maaş Düzenlemesi Yapılacak!

Kamu personeli danışma kurulu talepleri hayata geçerse Bağ-Kur ve SSK talepleri onaylanmış olacak ve milyonlarca emekli değişik bir sistemde maaş alacak. 2000'den sonra emekli olanlar intibak da olduğu gibi 50 ile 355 lira arasında zam almış olacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar ise yeniden maaş hesaplaması yapılacak ve Türkiye Emekliler Derneği yapılacak intibak düzenlemesi ile yaklaşık 5 milyon emeklinin yeni düzenlemeden yararlanacağını belirtiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.