1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelli Bireylerin Ailelerine Tanınan Haklar 2020
Engelli Bireylerin Ailelerine Tanınan Haklar 2020

Engelli Bireylerin Ailelerine Tanınan Haklar 2020

Engelli ailelerin daha rahat bir ömür geçirebilmesi için ailelerine devlet tarafından yardımlar yapılmakta ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Gelir vergisi indiriminden, tayin durumuna kadar ailelere tanınan haklar haberimizde yer almaktadır.

A+A-

Ülkemizde doğuştan ya da sonradan engelli olan bireylerin, daha rahat bir yaşam sürmeleri ailelerinin kendileri ile daha çok ilgilenmeleri, ailelerine devlet tarafından tanınan bir takım maddi ve manevi haklar vardır.

Gelir Vergisinde İndirim

Engelli çocuğu olup Kamu veya özel sektör çalışanları ile serbest çalışanlar engelli raporunu ibraz ederek gelir vergisi indiriminden yararlanabilir. Ebeveyn emekli olması durumunda bu haktan yararlanamaz. Gelir indiriminden yararlanan aileler, bireyin engel durumundaki değişikliği ve raporun yenilenmesi durumunda vergi dairesine bildirimde bulunması gerekir.

Nöbet ve Mesaiye Kalamaz

TSK ve EGM’de dahil olmak üzere engelli çocuğu bulunan memur anne ve babalar bakıma muhtaç çocuğu olduğu için nöbete bırakılamaz ve fazla mesai yaptırılamaz. Ayrıca ebeveynlere izin konusunda kolaylık sağlanmaktadır. Günlük bakım izni alabilen ebeveynler, 3 aydan 6 aya kadar refakatçi izni alabilir de senelik izinlerini parçalı olarak kullanabilirler. Bakıma ihtiyaç duyulan çocuğunun engel durumu yüzde 70’in üzerindeyse on güne kadar da mazeret izni alabilirler.

Erken Emeklilik

Devamlı suretle bakıma muhtaç olan ‘ağır engelli’ bireylerin anneleri erken emeklilikten yararlanabilmektedir. Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı, Tarım İşçileri ve İsteğe Bağlı Sigortalı olan anneler bu haktan yararlanabilirken bu hak babalara verilmemiştir.

Tayin Hakkı

Tayin hakkı çalışılan kurumuna ve memurun engelli olan birinci dereceden yakının engel durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Tayin olmaları durumunda da il veya ilçe merkezlerinde çalışmaları gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.