1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Esad İlan Edilen Ateşkes Hakkında Açıklama Yaptı
Esad İlan Edilen Ateşkes Hakkında Açıklama Yaptı

Esad İlan Edilen Ateşkes Hakkında Açıklama Yaptı

Beşşar Esad İdlib konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşma sonucu ilan edilen ateşkesten dolayı memnuniyet duyduğunun belirtti.

A+A-

Rusya'nın ev sahipliğinde perşembe günü  Kremlin Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İdlib'deki gelimeler üzerine yapılan zirveden ateşkes yapılması kararı verilmiş ve gece 00:00'dan sonra süreç başlamıştı. Yapılan bu ateşkesten sonra Beşşar Esad yaptığı açıklamada durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Yapılan bir başka açıklamaya görede ABD, BM'nin Rusya-Türkiye ateşkesini destekleyen BM açıklamasını engellediğini söyledi.

Ateşkesten Sonra İdlib'de İlk Gün

İdlib, aylar sonra ilk kez üzerinden savaş uçaklarının uçmadığı sakin bir gün geçirdi. 9 yıllık iç savaştan sonra en gergin günlerin yaşandığı Suriye'de yapılan ateşkesin, ülkenin geleceği için umut verici olduğu düşünülüyor.

PUTIN, ESAD'A BİLGİ VERDİ

Sputnik'in haberine göre; Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ve Esad'ın telefon görüşmesi yaptığı bilgisi verildi. Putin, Esad'a dün Moskova'da Erdoğan'la vardıkları anlaşmalar hakkında bilgi verirken, bunların uygulanmasının İdlib gerilimi azaltma bölgesinde istikrarın tesis edilmesini sağlayacağının altını çizdi.

Esad'ın da Erdoğan ve Putin'in görüşmelerinden çıkan sonuçları 'çok olumlu bulduğu' ifade edildi. 

PUTIN'E TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan, Esad'ın 'terör örgütleriyle mücadele alanındaki desteği ve Suriye'nin egemenliğiyle toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik çabaları nedeniyle Putin'e minnettarlığını' ifade ettiği kaydedildi.

Moskova'da dün yapılan İdlib görüşmesinde Putin- Erdoğan ve heyetler arası görüşme 5 saat 40 dakika sürmüş, görüşmeler sonucunda varılan anlaşma uyarınca gece 00.01 itibarıyla İdlib'de askeri faaliyetler durdurulmuştu.

Vladimir Putin'in Açıklaması

 Bugün Suriye'nin İdlib bölgesinde oluşmuş gergin durumu ele aldık. 1 Mart'ta çok namlulu roket atarla saldırı girişimi yaşandı. Türk askerleri arasında da kayıplar var. Cumhurbaşkanı'na taziyelerimizi yinelemek istiyorum. Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu. Astana formatı çerçevesindeki formatı devam ettirme niyetini teyit etmek istiyoruz. Kurumlar arası istişare yapıldı, İdlib'deki kriz konusunda detaylı görüşmeler yapıldı. Görüşme sonrası ortak bir belge hazırlandı. Ortak belgenin İdlib bölgesinde ateşkese vesile olacağına ve insani yardım konusunda ilerleme sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklaması

Öncelikle Sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Kritik gelişmelerin olduğu dönemde bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Yaklaşık 6 saat süren bir çalışma yaptık. Bu arada tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında benzer ve farklı görüşte olduğumuz konuları ayrıntılarıyla görüştük. Köklü ilişkilerimizi ilerletmek en büyük arzumuzdur. Sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz. 2018 Eylül ayında Soçi'de vardığımız mutabakatla İdlib'de istikrarı sağlamıştık. İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı ile bölge istikrarını hedef alan rejimdir. Bölgeye yönelik saldırıları önlenmesi için gerekli tedbirleri alacaktık. Rejimin geçen mayıstan bu yana çoğalan saldırıları suküneti bozmuştur. Bunun birinci derecede sorumlusu rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombalanmasını kabul edemeyiz. Rejimin zulmünden kaçan 1.5 milyon bölge halkı sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin esas amacının İdlib'i belirli bir kesim açısından insansız hale getirmek ve oluşturduğu göç baskısı ile Türkiye'yi zora sokmak olduğu açıktır. Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etme değil ateşkesi kontrol etmekle yükümlüdür. Rejimin saldırganlığının önüne geçmek ve diğer grupları dizginlemek için aktif bir rol aldık. Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin askerlerimizi hedef alan saldırganlığıyla yaşanan üzücü hadiseler sonrası İdlib'de yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmazdır. Rejimin bizi zedeleyecek eylemlerine göz yumulmayacağına inanıyorum. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız. Bu gece saat 00.01'de ateşkes yürürlüğe girecek. Amacımız bölgedeki krizin daha ileri gitmesini önlemektir. Türkiye, bu süreçte rejimin yapabileceği her türlü saldırıya tüm gücüyle ve tüm sahada cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Suriye krizine, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği temelinde bir çözüm bulunana kadar Türkiye, Soçi Mutabakatı dahil bölgedeki inisiyatifleri sürdürmekte kararlıdır. Bir kez daha Cenevre'de kurulan müzakere masasının kalıcı barış ve istikrarın yegane anahtarı olduğunu belirtmek istiyorum.

Mail: emre@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.