1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EYT'liler Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Detaylar....
EYT'liler Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Detaylar....

EYT'liler Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Detaylar....

Emeklilik işleminde çoğu zaman sıkıntı yaşanıyor ve son yedi yıl kuralı sık sık yaşanan problemler arasında… EYT’liler için son yedi yıl kuralının nasıl hesaplandığı büyük merak konusu emeklilikte 7 yıl hesabı ne işe yarar, nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken konular neler? Bu konuda son dakika haber ve gelişmeleri…

A+A-

Emeklilik işleminde çoğu zaman sıkıntı yaşanıyor ve son yedi yıl kuralı sık sık yaşanan problemler arasında… EYT’liler için son yedi yıl kuralının nasıl hesaplandığı büyük merak konusu emeklilikte 7 yıl hesabı ne işe yarar, nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken konular neler? Bu konuda son dakika haber ve gelişmeleri…

Emeklilik şartlarını tamamlayan vatandaşlar emeklilik dilekçesi verdiklerinde aylık olarak alacakları ücret belirlenmesinde sigortalılık süresi ve emeklilik tarihinden geriye doğru prim ya da ödenerek esas alınmaktadır. Prim gün sayısı olarak da 2.520 gün baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Emekli olacak vatandaşlar sigortalılık geçmişleri konusunda dikkat etmeliler ve bu konu büyük bir önem taşıyor. Emekli olmak için farklı durumlara göre etkisi olan etkenler var. Milyonlarca çalışan son 7 yıl kuralına göre nasıl emekli olabileceğini hesaplıyor.

Yaşı beklediği için herhangi bir yerde çalışmayanlar emeklilik işlemlerinde son 7 yılın hesabını merak ediyorlar. İşte, son yedi yıl kuralı ve herkesin dikkat etmesi gereken bu konu SSK'lı olarak çalıştığınız ve emeklilik dilekçesi verdiğiniz takdirde son yedi yıl kuralı sayesinde SSK yerine BAĞ-KUR üzerinden emekli olduğunuz bu durumda BAĞ-KUR emeklileri diğer emeklilik türlerine göre daha zayıf olduğu için emeklilik hesabının nasıl yapılacağı merak ediliyor.

Emeklilik İçin Son 7 Yıl Ne Demek?

Emeklilikte son 7 yıl kuralı emeklileri birkaç yıl kalan herkesin merak ettiği konular arasında emeklilik dilekçenizi verdiğiniz takdirde son yedi yıl kuralı sebebiyle BAĞ-KUR üzerinden emekli olmanız halinde bu durum birazcık moralinizi bozabilir. Çünkü SSK yerine BAĞ-KUR'dan emekli olmak alacak olduğunuz emekli maaşının biraz daha düşük olmasına neden olacaktır. Şartları tamamlayan her vatandaş emeklilik dilekçesi verdiğinde aylık olarak alacağınız maaşın hangi kurumdan ödenmesini belirlemesinde geriye doğru prim ve kesenek ödenerek kazanılmış son 7 yıllık fiili hizmet süresi baz alınarak hesaplama yapıyor. 2.520 günlük prim gün sayısının 1261 günü hangi statüye kayıtlı ise emeklilik o sandıktan gerçekleşiyor.

Son 7 yıllık fiili hizmet süresi son 3,5 yılda 1260 günden fazla 4A statüsünden primi ödenmiş ise SSK üzerinden emeklilik mümkün olurken bu süre BAĞ-KUR primi üzerinden yatırılmazsa o zaman emeklilik hesaplaması da BAĞ-KUR üzerinden yapılmakta ve buna göre maaş yatırılmaktadır.

Son Yedi Yıl Kuralı İle İlgili Sorular Ve Cevapları

  • 1978 doğumlu ve 1998 sigorta girişli olarak 25 yıl 5900 prim güne tabiyim. 57 yaş şartına tabi görünüyorum. Yani 09.03 yılında gerekli prim gün ödemesi ile emekliliğe hak kazanıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?
  • 2016 yılına kadar farklı zamanlarda 3.772 gün çalıştım ve daha sonra kendi işyerimi açıp 700 günde BAĞ-KUR'lu olarak görev yaptım. Son 7 yıllık süreye bakıldığında hangi tarihte emekli olurum ve hangi tarih emekliliğimi hesaplarken geçerli sayılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK adı altında bir araya toplansa da emeklilik şartları ve hesaplamaları ayrı ayrı yapılmaya sürdürüyor. Yani emekli olacağınız kurum belirlenirken son 7 yıldaki sigortalılık süreniz baz alınıyor. Ayrıca son 7 yıla değil son 7 yıllık sigortalılık yani prim ödemenize özen gösteriliyor. Bu durumda 2008 yılı öncesinde sigortalı olanlar için hangi kurumdan daha fazla prim yatırıldığı ise o kurumda üzerinden emeklilik sağlanmış oluyor.

2008 Yılı Sonrası Prim Ödemesi Başlayanlar İçin Üç Buçuk Yıl Şartı Kaldırıldı Mı?

01.2018 tarihi sonrasında prim ödemeye başlayanlar da toplama bakıldığında hangi kurumda en fazla prim ödemesi yapılmış ise o kurumdan emekli olunabilecek. Üç buçuk yıl şartı ise ortadan kaldırıldı. Son 7 yıllık sigortalılık süreniz de 1261 günü SSK'dan ödediğimiz takdirde emekli olabiliyorsunuz. İşyerinizde BAĞ-KUR'lu olanlar bulunuyorsa o işyerinde SSK'lı çalışabilir ve bu durumda SSK kapsamında emeklilik söz konusu olur.

Engellilerde Vergi İndirimi Ne Kadar?

  • 1974 doğumluyum ve işe giriş tarihim de 06.06.1989 toplamda 5600 prim günüm bulunuyor ve halen çalışıyorum. 2018 yılının Eylül ayında geçirdiğim bir hastalık nedeniyle vergi indirimi almak istiyorum. Böyle bir hakkım bulunuyor mu?

Vergi indirimi alıp erken emeklilik hakkı doğuştan engelli olan vatandaşlara sağlanan bir haktır. O nedenle sonradan gelen hastalıklar için malulen emeklilik imkanı bulunuyor. Bunun içinde % 40 vergi indirimi istenirken emeklilik için ise % 60 oranında iş göremezlik raporu talep ediliyor. Müracaat ederek sevkinizi isteyebilir ve sonra çıkacak rapor ile SGK’dan onaylanması ile birlikte malulen emekli olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum