1. YAZARLAR

  2. Öznur Balaban

  3. GÜZEL ÇOCUKLARDIK BİZ
Öznur Balaban

Öznur Balaban

GÜZEL ÇOCUKLARDIK BİZ

A+A-

Ne güzeldi bizim çocukluğumuz desem bilmem kaç kişi katılır bu fikrimize .Evet seksenli doksanlı yıllardan bahsediyorum .Samimiyetin ,sevginin gerçek  olduğu zamanlardan .Hani bir işimiz olduğunda bir hu hu muzla yardımımıza koşan komşularımızın olduğu zamanlardan .Televizyon ilk çıktığı dönemlerdi hani kimin televizyonu varsa patlamış mısır ,çekirdek evde ne varsa alıp televizyonu olan komşumuzda toplanılan tek kanallı ,Adile teyze Hulusi amcayı büyük bir keyifle hep birlikte izlediğimiz zamanlar ... Ne güzeldi bizim çocukluğumuz akşamüstü kapı önlerinde içilen çaylar ,sohbetler muhabbetler .Yakan top ,çizgi ,saklambaç ,misket sanal değil gerçek oyunların büyük bir keyifle oynandığı, Yarın kaygısı olmadan herkesin varını bir biriyle pay ettiği paylaşımın olduğu zamanlar . Bir yere giderken evimizin anahtarını ve gerektiğinde evlatlarımızı iç rahatlığıyla en ufak bir şüphe duymadan teslim ettiğimiz komşularımızın olduğu zamanlar .Hani azla yetinmeyi bilen insanların olduğu zamanlar .Bir montla bir ayakkabıyla ortak büyüyen kardeşlerin olduğu zamanlar. Siyah beyaz filmlerin verdiği sıcacık hisleri yaşadığımız zamanlar .
Peki şimdi ne oldu da böyle olduk ?
O dönemlerde yetişen gençlik ,yani içinde yaşadığımız şu zamanın anne ve babaları suç kimde acaba ? Bu yetinmeyi bilmeyen aza kanaat etmeyen duyarsız yeni nesil  nereden geldi ? Babası inşaat işçisi akşama kadar kan ter içinde çalışıyor ama çocuğunun elinde l phone telefon ayağında bilmem kaç TL ye alınmış marka ayakkabı .Olduğundan farklı görünmeye çalışan bir nesil ve bunu yaparken tüm değerlerini görmezden gelen tüm değerlerini ayak altına alan bir nesil . Annesine ,babasına ,öğretmenine büyüklerine karşı saygısız, küçüklerine karşı sevgisiz bencil duyarsız bir nesil ...
Peki bunun sorumlusu kim ?
O güzel dönemlerde yetişen nesil yani biz şimdiki zamanın anne babaları ! Teknoloji geliştikçe gelişti doğrudur fakat biz teknolojiye olduğundan fazla önem verdik .Öyle ki tüm değerlerimizi ikinci plana attık .Okumadık okutmadık .Çocuklarımıza inanç aşılamadık.Onlara gerektiği kadar zaman ayırmadık .Bir takım ünlü ya da zengin hayatlarına özendik ,özendirdik . Onların her istediğini yaparak bir nevi onları susturmaya çalıştık .Çocuk baktı ki her dediği oluyor hep daha fazlasını istedi elde ettikçe şımardı , doyumsuzlaştı ve bencilleşti .Anneler evlatlarını başka ellere teslim edip ,daha lüks bir hayat fikrine kapılıp çalışmaya başladılar . Anneler işten eve yorgun döndü. Haliyle ne yemek yapacak halleri ne de çocuklarıyla ilgilenecek zamanları kaldı . Çocuklar o ne  idüğü belirsiz hazır yiyeceklere mahkum edildi .Çocuklar kalabalıklar içinde yalnız ve sevgiye aç büyüdüler .Onlara en büyük yanlışı biz ana babalar yaptık . Ne güzel demiş atalarımız ne ekersen onu biçersin . Gerçekleri yazmak acıtsada şu var ki zararın neresinden dönersek kârdır sevgili dostlar . Bir de şu tarafı var ki ! Evlatlarımızı büyütürken onları pamuklara sarıp kırılacak bir biplo muamelesi yapmanın anlamı yok.Bırakın hayatın zorluğunu onlarda öğrensinler .Ayakları yere basan güçlü insanlar olarak yetişsinler .Onlarla konuşun ,onlara zaman ayırın onlara inanç aşılayın ve okumayı sevdirin .Toplumlar sadece savaşlarla yıkılmaz . Toplumlar içten de yavaş yavaş yıkılır . Teknolojinin tuzağına düşmeyelim . Biz teknolojinin kölesi değil ,onu yerinde ve gerektiğince yarar sağlayacak şekilde kullanarak teknolojinin efendisi olalım .
Ne demiştik güzel çocuklardık biz güzel ...

GÜZEL ÇOCUKLARDIK BİZ

Güzel çocuklardık biz
Gözlerimize umut
Ekmeğimize salça sürerdik
Bizim çocukluğumuzda güzeldi
Çocukluğumuzda ki zamanda
İnsanlarda güzeldi ...
Okula giderdik el ele
Siyah önlük beyaz yaka üzerimizde
Eve gelince doğru sokağa
Oyna oynayabildiğin kadar
Yakan top ,çizgi ,saklambaç
Korkusuz ve özgürce
Saati unuturduk
Terli terli koşardık eve
Bir de anne azarı üzerine
Ne güzeldi be !
Güzel çocuklardık biz
Gözlerimize umut
Ekmeğimize salça sürerdik..
Evde kim bakkala gidecek kavgası
Gidene kalırdı para üstü
Bir gazoz bir simit
Ne tadı vardı be !
Komşu Gülten teyze
Müsaitsen annem çaya gelecek
Ne kadar da samimi içten
Azla yetinen ...
Bakkal Nazif amca
İyilik sever Ferit dayı
Güzellik kokardı her taraf
Rengi olsaydı zamanların
Beyaz olurdu o zaman
Tertemizdi bizim çocukluğumuz
Saf tarifsiz
Güzel çocuklardık biz
Gözlerimize umut
Ekmeğimize salça sürerdik ....
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.