1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hafta sonu Yasakları O Şehirlerde Kalktı! Güncel Risk Grubu Tablosu ve Kafelerin Açıldığı Şehirler
Hafta sonu Yasakları O Şehirlerde Kalktı! Güncel Risk Grubu Tablosu ve Kafelerin Açıldığı Şehirler

Hafta sonu Yasakları O Şehirlerde Kalktı! Güncel Risk Grubu Tablosu ve Kafelerin Açıldığı Şehirler

Beklenen açıklama nihayet geldi ve bazı şehirlerde kafe yasaklarına kısıtlama şartı ile açılma kararı çıktı. Aynı zamanda düşük ve orta riskli grupta bulunan şehirlerde hafta sonu yasakları kaldırıldı. Yüksek riskli gruplarda bulunan şehirlerin büyük oranda yasakları devam ediyor. İşte şehirlerin risk grubu tablosu...

A+A-

Kısıtlama konusunda gelişme bekleyen herkesin gözü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamadaydı. Yasakların şehirlere göre değişkenlik gösterilerek kaldırılması veya gevşetilmesi gündemdeydi. Yapılan açıklama sonucu herkes kendi şehrinde kaldırılan yasakları merak etti. Bazı şehirlerde kafelere giriş çıkışlar 12 saat serbest olurken, bazılarında herhangi bir değişim yaşanmadı. Kısıtlamaların kalktığı o şehirleri sizler için hazırladık.

Hangi Şehirlerde Kısıtlamalar Kalktı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı ülke haritasında rengi mavi olan şehirler düşük riskli grubunda yer aldı. Sarı olan şehirler ise orta riskli olarak belirtilirken, turuncu riskli, kırmızı ise yüksek riskli grubunda yerini aldı. Böylelikle bu 4 farklı grup için birbirinden farklı kararlar uygulanacak. Mavi renkli şehirlerde hafta sonu kısıtlamalarının tamamen kalktığı görülüyor. Sarı renkli şehirlerde de cumartesi ve pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

Kafelerin Açıldığı Şehirler Hangileri?

2021-03-02-100826.jpg

Düşük, Orta ve yüksek riskli gruplardaki Kafelerin %50 doluluk oranıyla ve 07.00 - 19.00 saatleri arasında açılması kararlaştırıldı. Ancak çok yüksek riskli grupta bulunan şehirler için böyle bir gevşetilme uygulanmayacak. Kısıtlamaları en az kalkan ve yasakların en fazla olduğu grup ise en yüksek riskli şehirler oldu. Böylelikle her şehrin covid-19 vakaları, ölüm sayıları ve genel tablosuna göre bir düzenleme yapıldı.

Şehirlerin Risk Grubu Tablosu

2021-03-02-100836.jpg

Yaşadığınız şehre göre hangi risk grubunda yer aldığınızı belirten tablo yayınlandı. Tabloya göre pek çok şehirde kısıtlamalarda gevşetilme uygulanacak. Hafta sonu yasaklarının kalkması ise pek çok vatandaşı rahattı. Şehir bazında böyle bir uygulamanın olması yakın zamanda vaka sayılarını daha da düşürebilir.

Yüksek Riskli Şehirler Haritası

2021-03-02-100851.jpg

Yüksek riskli şehirlerde yaşayanların kısıtlama gevşetilmesinden en az etkilenen ve yasakların en fazla devam edeceği grup olması dikkat çekti. Bu grupta hangi şehirlerin yer aldığı ise merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.