1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hindistan Hükümeti, Türkiye’ye Nota Verdi
Hindistan Hükümeti, Türkiye’ye Nota Verdi

Hindistan Hükümeti, Türkiye’ye Nota Verdi

Hindistan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde yaptığı konuşma nedeniyle Türkiye Büyükelçisi Şakir Özcan Torunlar'ı Dışişleri Bakanlığına çağırarak duydukları rahatsızlığı bildirdi.

A+A-

Hindistan Keşmir’i federal idarenin bünyesine dahil etmiş ve bölgenin özerk yapısını iptal etme kararı almıştı. Türkiye yapılan bu değişikliğe karşı tepkisini ortaya koyması ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkemizden ithal ettiği ürünlere kısıtlama getirmişti. Bu gelişmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pakistan’a 13-14 Şubat tarihinde, iki günlük ilk resmi bir ziyaretini düzenlemişti. Pakistan’da büyük bir ilgi ile karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan halkının Kurtuluş Savaşı sırasında ülkemize yardımlarına ve Keşmir konusuna değinmişti. Keşmir konusunda Türkiye ile Pakistan’ın dayanışma içerinde bulunduğunu belirterek, Keşmir’deki mevcut durumun Hindistan’ın yaptığı değişikliklerden kaynaklandığını belirtmişti.

İç İşlerimize Karışamazsınız

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Hindistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Türkiye Büyükelçisi Şakir Özcan Torunlar'ı Bakanlığa çağırarak, Türkiye’yi Hindistan’ın iç işlerine karışmakla suçlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ının yaptığı açıklamasındaki Keşmir ile ilgili olan kısmının, Hindistan tarafında yarattığı rahatsızlığa vurgu yaparak, kendileri için kabul edilemez olduğunu belirtti.

Keşmir bölgesi ile ilgili Çin, Pakistan ve Hindistan arasında 1947’den bu yana anlaşmazlık yaşanmakta, Hindistan hükümeti Anayasasında yaptığı değişiklik ile 31 Ekim 2019’dan geçerli olmak üzere Keşmir’e verilen özerkliği iptal etmişti. Yapılan bu değişikliğe Dünyada Türkiye ve Malezya dışında hiç bir ülkeden tepki gelmemişti.

Mail: emre@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.