1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet açıkladı: PTT'den herkese 672 TL Ödeme!
Hükümet açıkladı: PTT'den herkese 672 TL Ödeme!

Hükümet açıkladı: PTT'den herkese 672 TL Ödeme!

Devlet sosyal yardımlar ile pandemi sürecinde yaşanan krizi ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu dönem içinde ihtiyaç sahibi olanlara 1000 TL pandemi yardımı verilirken yeni yardımları için de destek sağlamaya başladı. Her ay ödenen sosyal yardımlar neler? ve 1000 TL'lik pandemi yardımı devam ediyor mu? İşte detaylar…

A+A-

Devlet vatandaşa pandemi döneminde sosyal ve ekonomik açıdan etkilenmemesi için destek vermeye devam ediyor. Resmi duyurulara göre Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan her ay düzenli olarak yardım yapılacak. Pek çok vatandaşa yardım verilmesi kararı alındı ve belirlenen şartları taşıyanlar bu yardım kapsamında destek alabilecekler. Peki, bu yardımları almak için hangi şartları karşılamak gerekiyor. işte hükümetten sağlanan ekonomik destekler ile ilgili son dakika haberleri...

Covid-19 pandemisi sonrası nakit akışı duran ülkede bir süredir ilerleyen işsizlik oranının sosyal yardımlarla etkisinin azaltılması planlanıyordu. Bu yardımlara bir destek daha sağlandı. 1000 TL'lik pandemi yardımını dışında yeni yardımlara da yer verildi ve her ay ödenen sosyal yardımlar arasında 672 TL'lik destek de bulunuyor.

Covid-19 salgınının ardından nakit akışı duran ülkemizde vatandaşlara destek olabilmek için ödenen yardımlar her ay artık düzenli olarak yapılacak. Konu ile ilgili Sosyal Hizmetler Bakanlığı start verdi ve bu desteklerden biri de elektrik tüketim desteği oluyor. Sosyal yardımlar müdürlüğüne başvuru yapıp elektrik tüketim desteğinden de yararlanabilmeniz mümkün.

Her Ay Ailelere Düzenli Ödeme Yapılacak!

Ailede yaşayan kişi sayısına göre elektrik ödeme desteği veriliyor. Tüm ailelere aylık olarak yapılacak bu yardım desteğinden yararlanmak için vatandaşların bazı şartları taşıyor olması gerekiyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlar Müdürlüğü destek veriyor. Elektrik faturasının belli bir kısmı PTT şubelerine gidip elektrik faturası ve kimlik kartı verilerek ödenebilmektedir. Devlet tarafından karşılanan bölümü faturadan düşürülmektedir ve vatandaşlara nakit olarak para verilmemektedir.

Elektrik Tüketim Desteği Kaç TL Yapılır?

Elektrik tüketim desteği 1 kişilik ailelere 75 Kwh’e kadar

3 kişiden oluşan ailelerde aylık 100 Kwh kadar

4 kişiden oluşan ailelere aylık 125 Kwh kadar

5 ya da daha fazla kişiden oluşan ailelerde 150 Kwh kadar karşılıksız ödeme yapılacak. Ayrıca evinde sürekli cihaz kullanan hasta olduğu tespit edilen ailelerde 200 TL'ye kadar elektrik fatura desteği verilmektedir.

Tüberküloz Ve SSPE Hastalarına Maddi Destek

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kronik hastalığı bulunan vatandaşlara her ay düzenli bir şekilde sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Hasta olup bakıma muhtaç oldukları takdirde bu ödemeyi almaya hak kazanan hastalar ve bakımını üstlendiği için ek olarak kayıp yaşayan vatandaşlara da 1460 TL nakit sosyal yardım desteği veriliyor. Başvuruları ise Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapmak gerekiyor.

Çoklu Doğum Desteği

Vatandaşın her derdine derman olmaya çalışan bakanlık Sosyal Hizmetler Bakanlığı haline geldi. 0 ile 2 yaş aralığında çoklu doğum ile doğan çocuklar için ailelere nakdi destek veriliyor. Barınma ve beslenme giderleri için aylık kişi başına 150 TL ödeme verilen bu destek ile rahat bir nefes almaları sağlanıyor. 701 TL'nin altında gelire sahip ailelere bu maddeye yardım ulaştırılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı

Türkiye'de ekonomik açıdan zor durumda olan yaşlılara Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerden biri de yaşlılık aylığıdır. 672 TL olarak yapılan bu destek 701 TL’den daha az gelire sahip olan ailelere veriliyor. Şartlara uyan kişi kendisinin ve eşinin sosyal güvencesi bulamıyorsa maddi destekten faydalanabiliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.