1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Hükümetten açıklama: Tüm Vatandaşlara 903 TL Ödeme Yapılacak..!
Hükümetten açıklama: Tüm Vatandaşlara 903 TL Ödeme Yapılacak..!

Hükümetten açıklama: Tüm Vatandaşlara 903 TL Ödeme Yapılacak..!

Korona virüs kişilerin sağlığında yıkıcı olduğu kadar ekonomik anlamda da yıkıcı olmuştur. Pek çok firma virüs sebebiyle çalışmalarını durdurmuştur. Hem virüsün yayılmasını engellemek amacıyla hem de azalan talep sebebiyle üretimlerini durduran ya da ara veren firmaların çalışanları da işsiz kalmıştır.

A+A-

Pandemi sürecinde işsiz kalanlardan bazıları aldıkları tazminat ile belirli bir süre geçinebilecek olsa da pek çok kişi zaten yetersiz olan maddi durumunun üzerine bir de işsizlik eklenince büyük zorluklar yaşamaktadır.

Dünyanın belirli yerlerinde olduğu gibi sosyal devlet politikasını benimsemiş devletler vatandaşlarının bu salgın sürecini mümkün olan en az zararla atlatmalarını sağlamak üzere farklı politikalar izlemekte ve farklı yardımlar yapmaktadır. Bu yardımların önemli bir kısmı da maddi yardımlardır. Zor durumdaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen bu ödemelere bir yenisi eklenir.

Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan desteklerin hak edilmesi gerekmektedir. Hak etmeyen kişilere ödeme yapılması mümkün değildir. Bu ödemelerin hak edilmesi için de devlet tarafından ya da ödeme yapılacak kurum tarafından belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişilere ödemenin tipine göre tek seferlik ödeme de yapılabileceği gibi ömür boyu hak edilen bir maaş da olabilir.

Fakirlik maaşı gibi isimler altında verilen bu maaşlara bir yenisi daha ekleniyor. Salgın sürecinde verilen yardımlara ek olarak farklı yardımların da planlanması ve ödenmesi gündeme gelmiştir. Bu yardımlar kapsamında en önemli şart kişinin maddi durumunun yetersiz olmasıdır.

Bu tip ödemelerde en çok dikkat edilen husus hanede kişi başına düşen gelir miktarıdır. Her yıl kişilerin açlık ve fakirlik sınırları belirlenmektedir. Bu sınırlara göre de ödeme alacak kişilerin hanesinde kişi başına düşen gelir göz önüne alınmaktadır.

Başvuruda bunun dışında kesin ve çok önemli bir şart bulunmasa da kişinin hak kazanmasını sağlayabilecek farklı durumlar mevcuttur. Bunlardan bazıları:

 • Salgın sürecinde işten ayrılmış olmak
 • Kira ödemelerini yapamaz halde olmak
 • Fatura ödemelerini yapamaz halde olmak
 • Evin geçimini sağlayan bireyin vefat etmesi
 • Evde geliri olmayan yaşlı bakımı

Bu gibi durumların varlığı kanıtlandığında ödemelerin alınması çok daha kolay olmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurular Nasıl Yapılır?

Her sosyal destek ödemesini başka kurumlar üstlenmektedir. Bu ödemeler direkt olarak devlet tarafından yapılabildiği gibi bazı durumlarda SGK aracılığı ile bazı durumlarda da Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır.

Ödeme yapan diğer kurumlarda da olduğu gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü bu tip ödemeler için özel bir bütçe oluşturmuştur. Yoksul kişilere yardım edilmesini ve bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için ödemeler yapılmasını hedefleyen kurum bütçesinin durumuna göre başvuruları kabul etmekte ve gerek maaş bağlamakta gerek tek seferlik ödemeler yapmaktadır.

Desteğe başvurmak isteyen vatandaşların yaşadıkları ya da bulundukları ilçe de Vakıflar Genel Müdürlüğünü bularak buraya müracaat etmesi gerekir. Başvurunun bizzat kişi tarafından resmi kimlik ile birlikte yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru kabul edilmemektedir. Kişilerin yardımları hak etmeleri için belirlenen şartlar kontrol edildikten sonra şartları sağlayan vatandaşlara ödeme onayı verilir.

Devletten Ödeme Nasıl Alınacak

Başvurusu olumlu sonuçlanan ve ödeme almaya hak kazanan vatandaşlara ödemeler farklı organlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bizzat ödenen maaş bazı durumlarda da devlet bankaları hesaplarına yatırılarak ihtiyaç sahibine ulaştırılmaktadır.

Buna bir alternatif de PTT aracılığı ile kişinin hak ettiği parayı almasıdır. Bu yöntem daha çok tek seferlik ödemelerde yapılsa da maaş bağlama durumlarında da tercih edilmesi mümkündür.

İhtiyaç Sahiplerine Ödeme Yapan Kurumlar

Ülkemizde hem normal dönemlerde hem de salgın ya da doğal afet gibi ekonomiyi derinden etkileyen durumlarda ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunan pek çok kurum vardır. Bu kurumların hepsi kendi belirledikleri başvuru şekillerine ve şartlarına sadık kalınmasını istemektedir. Bu nedenle bu tip yardımlara başvuru yaparken başvuru yapılan kurumun başvuru yöntemlerini güzelce araştırmak önemlidir. Yoksullara yardım için başvuru kabul eden kurumlar:

 • İl ve İlçe Belediyeleri
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum