1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten Müjde! 1103 TL Destek ödemesi Yapılacak...
Hükümetten Müjde! 1103 TL Destek ödemesi Yapılacak...

Hükümetten Müjde! 1103 TL Destek ödemesi Yapılacak...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan COVID-19 normalleşme sürecine ilişkin istihdam paketi duyuruldu.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan COVID-19 normalleşme sürecine ilişkin istihdam paketi duyuruldu. Bu pakette en çok dikkat çeken hususlar arasında şüphesiz kısa çalışma ödeneğinden, normalleşme sürecine doğru geçen işverene yapılacak olan prim desteği vardı. İşçilerine virüs sürecinde ücretsiz izin vermek durumunda kalan işverenler, 12 milyar ₺ değerinde normalleşme desteği için de başvurular yapılıyor. Ayrıca faaliyetlerine başlayan işyerlerine, işçi başına 1.103₺ prim verilecek.

Normal koşullarda çalışmaya geçen işçilerin, kısa çalışma ödeneği veya nakit olarak destek aldığı gün sayısının 30 (1 ay) olması halinde, 1.103₺ mahsuplaşma yapılacak.

Başvurular Ne Zaman?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) açıklamalarına göre, 1 Ağustos tarihi itibariyle açıklanan yürürlük kapsamında, normalleşme desteği başvuruları bu gün e-SGK üzerinden açılıyor. Ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için ise “SGK prim belgeleri” 1 ila 26 Eylül tarihleri arasında derlenecek. İşçinin kısa çalışma süresinin bittiği ve normal süreç olarak çalışmaya başladığı tarihten itibaren 3 ay boyunca bu prim desteği sağlanacak.

Prim desteği adıyla hesaplanmış bu tutar (1.103₺), işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu sistem 6 aya kadar uzatılabilecek.

SGK’nın işçilerden ve işverenlerden kestiği payları ise üç ay süre ile beraber İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanmış olacak.

Prim Destekleri Hangi Şekilde Hesaplanır?

İşverene her ay sağlanacak bu destek süresi boyunca, kısa çalışma ödeneği alan kişiler için bu ödeneğin alındığı yaklaşık aylık gün sayısı, ücretsiz izin kullanımı sırasında nakit desteklerden yararlananlar için ise desteğin ödendiği aylık gün sayısını geçemeyecek şekilde hesaplandı. Yani prim destekleri aylık gün sayıları ile hesaplanıyor.

Fakat olur da işçilerin kısa çalışma döneminde normal zamanları ile çalıştırıldıkları, ya da ücretsiz izin şeklinde kayıtlara gösterildikleri dönemde aslında çalıştırılmış oldukları sonradan tespit edilirse, bu iş verenlere yapılan tüm ödemeler geri alınacak. Normalleşme desteği ödemeleri de, gecikme cezası ile gecikme zammı sayesinde alınacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.