1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Koronavirüs Çin Ekonomisini Çökertecek mi?
Koronavirüs Çin Ekonomisini Çökertecek mi?

Koronavirüs Çin Ekonomisini Çökertecek mi?

Dünyaya korku salan koronavirüsün en yaygın olduğu ülke Çin'de, virüsün ülkeye faturası ağır oluyor. Bazı şehirlerde durma noktasına gelen üretim Çin'i olumsuz etkiliyor. Peki Çin Koronavirüs faturasının altından kalkabilecek mi?

A+A-

Çin'in Wuhan şehrinde başlayan salgın tüm insanların sağlığını tehdit ediyor. Sağlık problemlerinin yanında ekonomik tedirginliğede yol açan salgın, yatırımcıları güvenli bir liman olan altına yöneltmeye başladı. Talep üzerine artan altın fiyatları aslında ekonomiye olan güvensizliğinde bir göstergesi oluyor. Koronavirüs ile uğraşı veren Çin Hükümetini uzaktan takip eden yatırımcılar Çin'in bu salgının yarattığı yüksek faturaların altından kalkıp kalkamıyacağını merak ediyor.

Morgan Stanley Asia'nın eski başkanı Roach, büyüme dinamiklerini ihracattan ve yatırımdan iç özel tüketime, üretimden hizmetlere, fazladan tasarruftan emilimi tasarruf etmeye kaydırmak da dahil olmak üzere temel yapısal geçişleri vurgulamaya devam ettiğini söyledi. sosyal güvenlik ağını daha iyi finanse etmek ve ihtiyari tüketici talebini teşvik etmek ve ithalden yerli yeniliğe teşvik etmek, aynı zamanda çok önemli bir yeme kampanyasına bağlı kalmakla birlikte, "Çin ekonomisi için uzun vadeli beklentiler göze çarpıyor."

Birçok analist, salgın salgınının ortasında potansiyel kısa vadeli ekonomik yavaşlamalara rağmen Çin ekonomisinin beklentilerine olan güvenlerini dile getirdi.

JP Morgan para birimlerinin, emtiaların ve gelişmekte olan piyasaların başkanı Luis Oganes Çarşamba günü Xinhua'ya verdiği demeçte, "Çin ekonomisi son derece dayanıklı, bu yüzden bunun kalıcı bir hasar olduğunu görmüyoruz."

Koronavirüs olayı sona erdiğinde, "ekonomik faaliyetlerin tam olarak yeniden başlaması" muhtemeldir, bu tür "büyük ekonomik ekonomik faaliyet" ekleyerek kıdemli analist kısa vadeli düşüşü telafi edecektir.

“Bu yüzden bunun ekonominin potansiyel büyümesini azaltacağını sanmıyorum” dedi.

Çin'in merkezindeki Hubei Eyaleti dışındaki işletmeler, yeni koronavirüs ile mücadele devam ettikçe, düzenli olarak düzenli bir şekilde çalışmaya devam etti.

Bu arada Çin, salgın kontrolü için mali desteğini güçlendirmek için bir dizi önlem aldı ve ülkenin mali yetkilileri bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, makul ve yeterli likiditeyi korumaya çalışacağına söz verdi.

Çin Halk Bankası'na (PBOC) göre merkez bankası, piyasaya yeterli likidite sağlamak ve faiz oranlarını istikrarlı bir seviyede tutmak için açık piyasa işlemleri gibi para politikası araçlarını kullanacak.

İmalat sanayinde, küçük ve mikro işletmelerin yanı sıra özel firmalar için kredi desteğini güçlendirmek için daha fazla çaba gösterilecek, PBOC ve diğer bazı departmanlar tarafından ortaklaşa yayımlanan bir genelge, salgının en kötü çarptığı alanlar.

UBS Küresel Varlık Yönetimi'nde yükselen bir pazar stratejisti Lucy Qiu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Virüsün etkisi büyük ölçüde bir 1. çeyrek hikayesi olacak."

Qiu, "Ekonomik büyüme, politika desteği sayesinde 2Ç'den itibaren toparlanmalı ve işler normale döndüğünde talebi bekletmelidir."

Mail: alper@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.