1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Koronavirüsün Ekonomik Etkilerine Dünyadan Uzman Yorumları!
Koronavirüsün Ekonomik Etkilerine Dünyadan Uzman Yorumları!

Koronavirüsün Ekonomik Etkilerine Dünyadan Uzman Yorumları!

Bir dizi banka ve finans kurumu, yeni koronavirüsün yayılması küresel ekonomiyi etkilediğinden ve finansal piyasaları etkilediğinden, 2020 için en kötü senaryolarını sundular.

A+A-

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) geçen hafta yaptığı açıklamada, gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) küresel yükselişin bu yıl% 1 kadar düşük olabileceğini söyledi ve bu tahmin Pazartesi günü petrol fiyatlarındaki bir çöküşün hisse senetlerini başka bir kuyruğa göndermesinden önce bile gerçekleşti.

Rabobank Salı günü yaptığı açıklamada, “Küresel bir durgunluk artık kesin değil” dedi. 

Uluslararası Para Fonu’ndan yapılan tahminlere göre, dünya ekonomisi 2019′da% 2,9 büyüdü.

Koronavirüs ile enfekte olan insan sayısı dünya çapında 114.000′i aştı. Geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de başlayan virüs, bazı durumlarda uçuş iptali, panik satın alma ve katı karantina önlemleri ile tüm büyük ekonomiler için sonuçlar doğuruyor.

Finansal kurumlar birliği olan IIF, Perşembe günkü raporunda, “Potansiyel sonuçların kapsamı geniş ve virüsün yayılmasına ve sonuçta hepsi bu aşamada oldukça belirsiz olan ekonomik çöküşe bağlı,” dedi. 

IIF, “Küresel büyüme, geçen yıl% 2.6′nın çok altında ve küresel mali krizden bu yana en zayıf olan% 1.0′a yaklaşabilir.” Dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), derecelendirme kuruluşu Moody’s ve diğer finansal kurumlar da son birkaç gündür küresel büyüme tahminlerini düşürdü. OECD, küresel GSYİH’nın bu yıl% 2,4 olacağını tahmin etti. Moody’s Cuma günü küresel ekonomi için GSYİH beklentilerini% 2,4′ten% 2,1′e revize etti. 

 Moody’s bir notta, “Daha önce, virüsün esas olarak Çin’deki toplam talep, küresel seyahat ve Doğu Asya yoluyla tedarik zincirlerindeki kesintilerden kaynaklanan küresel fabrika çıktıları üzerindeki etkilerini değerlendirdik.” Dedi.

Reyting ajansı, ”Şokun, küresel olarak iç talebi ek olarak azaltacağı açıktır, bu da ülkeler ve bölgeler arasında eşzamanlı olmayan geniş bir yelpazedeki faaliyetleri aynı anda etkileyecektir.”

Virüs yeni ülkelere yayıldıkça ve hükümetler yeni tavsiyelerde bulundukça daha fazla insan evden çalışıyor. Avrupa’daki bazı insanlar toplu taşıma araçlarına daha az seyahat ediyor ve müzeler, restoranlar ve sinema salonları gibi kamusal alanlardan kaçınıyor.

“2020 küresel büyüme tahminimizi% 2,8′e düşürdük. Bu 2009′dan beri en düşük okuma olacak ”dedi. Bank of America iki hafta önce.

Bu arada Nomura ekonomistleri küresel durgunluğun kaçınılmaz olabileceği konusunda uyardılar. 

“Bu, anormal bir küresel ekonomik çöküş. En etkili acil politika yanıtı parasal veya maliye politikaları değildir; sağlık güvenlik kontrolleri. Sağlık güvenliği kontrolleri COVID-19′un yayılmasını içermiyorsa, finansal piyasalar yakında küresel durgunluğun gecikmiş bir sonuç olduğunu kabul etmek zorunda kalabilir ”dedi.

Petrol fiyatları küresel büyümeye baskı yapıyor

Ancak ekonomistler, bu aşamadaki tahminlerin yüksek derecede belirsizliğe sahip olduğunu kabul ediyorlar.

“Hasarın beklediğimizden daha büyük olabilmesi için iki ana yol var. İlk olarak, virüsün kendisi tahmin ettiğimizden daha geniş yayılabilir. İkincisi, virüs hakkındaki varsayımlarımız genel olarak doğru olsa bile, ekonomik serpinti düşündüğümüzden daha büyük olabilir. ”Dedi.

Petrol fiyatları, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki üretim kesintileri konusunda yapılan bölünmeler nedeniyle Pazartesi günü - 1991′den bu yana elde ettikleri en kötü performans -% 20′den fazla düşüş gösterdi. Bu, küresel ekonomi üzerinde daha fazla baskı yaratabilir ve aşağı yönlü revizyonların daha da artmasına yol açabilir.

“Petrol fiyatlarındaki düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüşten (yani üreticiler) zarar görenlere tipik olarak acıdan (yani tüketiciler) daha hızlı tepki verdiğinden, yakın dönemde küresel GSYİH için işleri daha da kötüleştiriyor,” Araştırma şirketi TS Lombard’da kıdemli ekonomist olan Konstantinos Venetis Pazartesi günü yaptığı açıklamada.

Araştırma şirketi Duckier Frontier’in Avrupa kıdemli analisti Athanasia Kokkinogeni, “petrol fiyatlarındaki düşüş ülkenin sırasıyla net petrol ithalatçısı mı yoksa net petrol ihracatçısı mı olduğuna bağlı olarak kazananlar ve kaybedenler üretecek. Bununla birlikte, koronavirüs salgınının etkileri, net petrol ithalatçıları için herhangi bir olumlu ekonomik etkiyi dengeleyecek, oysa net petrol ihracatçıları için olumsuz ekonomik etkileri arttıracaktır. ”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.