1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Matild Manukyan Nasıl Genelev Patroniçesi Oldu?
Matild Manukyan Nasıl Genelev Patroniçesi Oldu?

Matild Manukyan Nasıl Genelev Patroniçesi Oldu?

2001 yılında vefat eden ve vefatına kadar her yıl vergi rekortmenleri listesinde yer alan, bacasız fabrikaların sahibi Matild Manukyan nasıl genelev patroniçesi oldu ve servetine servet kattı?

A+A-

Meşhur Zürafa sokağın markası Kraliçe Matild Manukyan, isimi duymayan yoktur. Her yıl açıklanan vergi rekortmenleri listesinde en üst sıralarda yer alan ve 6 kez vergi rekortmeni olan genelev patroniçesi

Son derece tutucu olan Rozina Hanım ve Manuk Bey’in 1914’de dünyaya gelen tek kızı Matild Manukyan. Çocukluğunu piyano dersleri ve dikiş kurslarında geçirmiş ve genç yaşta evlendikten ve bir çocuk sahibi olduktan sonra eşi vefat etmiştir. Eşinin vefatı ile bir başına kalan Matild Manukyan, babasından kalan bir evin kirası ve çocukluğunda eğitimini aldığı dikiş ile geçimini sağlamaktadır. Evinde yaptığı dikiş işlerinin iyi gitmesi ile Mısır Han’ına ufak bir yer açar ve burada dikiş yapmaya devam eder.

Borcunu Ödeyemeyen Müşterisi

 Matild Manukyan’ın işleri bir hayli iyidir ancak hem babasından kalma evinde kiracı olan hem de dikiş işlerini yaptığı bir genelev patronu borcunu ödeyememektedir. Ödeyemediği borçlarına karşılık Matild Manukyan’a ortaklık teklifinde bulunur. Günlerce düşünen Matild Manukyan, başka türlü alacağını tahsil edemeyeceğini anlayarak, yasal olan geneleve gitmemek şartıyla teklifi kabul ediyor ve bir imparatorluğun doğuşu başlıyor.

Bacasız Fabrikaların Patroniçesi

Matild Manukyan, genelevlerden kazandığı paralar ile gayrimenkul yatırımı yaptı. Tam 6 kez vergi rekortmenleri listesinin başında yer aldı ve sayısız ödüller kazandı. İstanbul Şişli’de bir yazıhaneden kira gelirlerini takip eden Manukyan’ın kiracıları arasında bir dönem devlet kurum ve kuruluşları da vardı. Genelevlerin hesabını bizzat kendisi tutardı. Her gece 37 evinin bulunduğu Zürafa Sokağa gelir, 17 numaralı evinde bulunan ofisinde evlerin hasılatlarını teslim alır ve burada bulunan kasasında paralarını muhafaza ederdi.

Manukyan 17 Şubat 2001’de vefat ettiğinde tek varisi oğluydu ve geriye 500 daire, 50 dükkan, 4 han, 4 yazlık,220 ticari taksi plakası, 37 genelev, 40 bina, 2 fabrika, 1 yat, 1 otel, 1 Rolls-Royce, 4 BMW, 4 Mercedes bıraktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.