1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurların 2020 Yılı Fazla Mesai Ücretleri Açıklandı
Memurların 2020 Yılı Fazla Mesai Ücretleri Açıklandı

Memurların 2020 Yılı Fazla Mesai Ücretleri Açıklandı

Devlet memurlarının normal çalışma saatleri dışında çalıştıkları her saat başı için ödenecek olan 2020 yılı fazla mesai ücretleri resmileşti.

A+A-

Ülkemizdeki devlet memuru kanuna göre belirli hizmetler dışında haftalık 40 saat mesai yapılma zorunluluğu bulunuyor. Bu süreninin çeşitli sebeplerden aşılması durumunda ise fazla mesai ücreti ödenmesi gerekiyor.

2020 yılı için belirlenen fazla mesai ücreti ise 13 kuruş zamlanarak 2 lira 26 kuruşu çıkarılıyor. Memurların fazla çalışma ücretlerine yapılan zam ülkemizdeki koşullar göz önünde bulundurulduğun da oldukça yetersiz kalıyor. Bu sebeple pek çok kamu dairesinde memurlar fazla mesaiye kalmak istemedikleri ifade ediliyor.

Harcıraha 3,4 TL Zam Yapılıyor

2020 yılı için ise ülkemizde kanunlarca belirlenmiş harcırah esaslarına göre kamu personeline verilecek gündelik tazminatlar da yapılan iyileştirme ile yeniden belirlendi. Bu konu ile ilgili değişiklik uyarınca TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarının yurt içi günlük harcırahları 67,4 liradan 73.25 liraya, Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları yüksek yargı başkanları gibi üst düzey memurların günlük harcırahları da 61,5 liradan 66.85 liraya çıkarılıyor.

Memur ve hizmetliler de ise harcırah oranları memurların ek gösterge aylık kadro dereceleri belirleniyor. Buna göre 38.75 liradan 51.60 liraya kadar günlük harcırah alabilirken yapılan yeni düzenleme ile birlikte alt 3,4 TL üst limite ise 4,50 TL zam yapılarak günlük harcırahlar 42.15 TL ila 56.10 TL aralığına yükseltiliyor. Arazide çalışan personelin günlük harcırahı da 15,8 liradan 17,2 liraya çıkartılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.