1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Noterlerde Yeni Dönem 3 Şubatta Başlıyor
Noterlerde Yeni Dönem 3 Şubatta Başlıyor

Noterlerde Yeni Dönem 3 Şubatta Başlıyor

Noterlik hizmetlerinde birçok yenilik ve kolaylığın yer alacağı yeni uygulamalar 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren başlıyor.

A+A-

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yeni noterlik düzenlemesi ile ilgili olarak yapılan açıklamada, Noterlik hizmetlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve Noter Ücretlerinin kredi kartı ile ödenmesi esaslarına dayanan ve sistemin çok daha hızlı, güvenilir ve verimli hale getirilmesini amaçlayan değişikliklerin 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren tüm noterliklerde hizmete gireceği açıklandı.

Sistem Çok Daha Güvenli ve Hızlı Bir Hale Geliyor

Bakan Gül konu ile ilgili yaptığı ayrıntılı açıklamada, “Noterlik sisteminde gerçekleştirilecek yeni uygulamalar ile birlikte ikinci el araç satış sözleşmeleri, iş yeri devir sözleşmeleri, marka devir sözleşmeleri, taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri gibi yaklaşık 9 milyon işlemin bu değişiklikler kapsamında uygulanmasının beklediklerini açıkladı. 3 Şubat 2020 Pazartesi günü itibarıyla bu sistemin tüm noterlerde uygulanmaya başlayacağını açıklandı. Bu yeni ‘’ Güvenli Ödeme Sistemi’’ uygulaması ile birlikte para alışverişlerinde büyük bir kolaylık yaşanacağı ve geçmişte sıklıkla karşılaşılan sahtecilik, muhtemel dolandırıcılıklar ve aksaklıkların bu sayede tam anlamıyla önüne geçileceği belirtildi. Bu yeni sistem ile birlikte emanet hesabına geçirilen para noterlik işlemi tamamlandıktan sonra ilgilisine güvenli bir şekilde aktarılmış aktarılması esasıyla çalışacağı aktarıldı. Noterlikler, sistemde hesaba para yatırıldığını teyit ettikten sonra işlemi gerçekleştirecekleri bu sayede geçmiş dönemde oluşan sorunların önüne geçileceği bakan tarafından belirtildi.

Mail: alper@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.