1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!
Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!

Özel Güvenlik Görevlisinin Yetkisi Belirsiz!

Kanunlarda yetkileri açık bir şekilde tanımlanmayan Özel Güvenlik Görevlileri, gün içerisinde yaşanan olaylar nedeniyle sık sık vatandaş ile karşı karşıya geliyor.

A+A-

Ülkemizde kamu güveliğinin tamamlayıcısı olarak görev yapan Özel Güvenlik görevlilerinin yetkililerinin, 5188 sayılı kanunda açık bir şekilde tanımlanmadığı için görev yaptıkları anda sık sık vatandaş ile karşı karşıya geliyorlar. Amirlerinde aldıkları emirlerin kanuna uygun olup olmadığı konusunda devamlı muallakta kalan Güvenlik Görevlisi, sadece vatandaş ile değil çalıştığı iş yerindeki mesai arkadaşları ile de olumsuzluklar yaşayabiliyor. Kanunda bulunan açıklık nedeniyle, hastanede çalışan bir güvenliği sedye taşırken veya markette görevli bir güvenliği poşet açarken görebiliyoruz. Tam olarak düzenlenmeyen bu kanun, kamu ve özel alanda malımızı, canımızı, kurumlarımızı koruyan güvenlik görevlilerinin mesleğini itibarsızlaştırıyor.

Vardiyalı Çalışmak Sindirim Sistemini Bozuyor

Güvenlik Görevlilerinin esnek ve tam düzenli olmayan mesai saatleri nedeniyle aile içerisinde ve sosyal hayatında problemler yaşamaktadır. Nöbetini devredeceği arkadaşının gelmemesi durumunda, 24 saate yakın nöbet tutan personeller oluyor. Birçok Özel Güvelik kanuna aykırı düzenlenmiş vardiyalarla çalışıyor. 24 saat çalışıp, 48 saat izin yapan bir Özel Güvenlik fazla çalışmasından kaynaklı ücret alması gerekirken firmalar bunu görmezden geliyor. Fazla ve düzensiz çalışan personel, uyku bozuklukları yaşıyor ve vardiyalı çalışan her personelde görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşıyor. Kanunda bulunan açıklık nedeniyle binlerce Özel Güvenlik Görevlisi huzursuz bir ortamda çalışmak zorunda kalırken bir yandan da sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.