1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özel Güvenlik Şehit Sayılıyor mu?
Özel Güvenlik Şehit Sayılıyor mu?

Özel Güvenlik Şehit Sayılıyor mu?

Kamu güvenliğinin tamamlayıcısı tanımıyla görev yapan özel güvenlik, görev başında hayatını kaybetmesi durumunda devlet nazarında şehit sayılmıyor.

A+A-

Ağır şartlar altında düşük ücretlere çalışan güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanunda ki eksikliklerin sıkıntısını her alanda çekmeye devam ediyor. Güvenlik görevlisine verilen yetkilerin tam olarak belli olmadığı yasadan kaynaklı, vatandaş ile karşı karşıya gelen özel güvenlik kimi zaman şiddet de görebiliyor.

Çalıştığı Kurumdan Destek Alamıyor

Özel güvenlikler kendilerine verilen bir görevi yerine getirmeleri sırasında adli bir vaka yaşanması durumunda, çalıştığı kurum taşeron firmanın elemanı olduğu için avukat desteği vermemektedir. Karakolda yaşanan olay ile ilgili ifadesinde özel güvenlik kurumunu savunurken, kurum kendisini olayın dışında bırakabilir. Pek çok olumsuz olaya müdahale etmek durumunda kalan özel güvenlik görevlileri, kurumun verdiği emri yerine getirirken ortaya bir sorun çıkması halinde tamamen yalnız bırakılmaktadır. Bu durum özel güvenlik görevlilerinin mesleki aidiyet duygularını olumsuz yönde etkileyebilecek sonuçlar yaratmaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin yalnız bırakıldığı tek alan, verilen emirleri yerine getirirken adli vaka ortaya çıkması halinde ihtiyaç duyulan kurumsal avukat desteği değildir. Özel güvenlik hizmeti yapılan işin niteliği gereği pek çok tehlikeyi içinde barındırmaktadır. Bunların başında “can güvenliği riski’’ gelmektedir.

Görev Başında Hayatını Kaybetmesi

Özel güvenlik görevlisi, 5188 sayılı özel güvenlik kanunu gereği, görev yaptıkları alanda adli olarak devlet memuru sayılmaktadır. Bir polis memuruna verilen tüm yetkilere görev yaptığı alanda sahiptir. Dolayısıyla yeri geldiğinde canını da riske atmaktadır. Fakat bir güvenlik görevlisi, terör eylemi sırasında veya mesai sırasında hayatını kaybetmesi durumunda şehit sayılmamaktadır.

Özel güvenlik görevlileri ülkemizde büyük bir yükü sırtlamış ve kolluk kuvvetlerini rahatlatmışken, görev sırasında hayatını kaybetmesi durumunda devlet nazarında şehitlik verilmemesi uygun bir durum değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum