1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ruhani, Dar Gelirli Vatandaşa Yardım Etmek Amacıyla Benzin Fiyatını Artırdık
Ruhani, Dar Gelirli Vatandaşa Yardım Etmek Amacıyla Benzin Fiyatını Artırdık

Ruhani, Dar Gelirli Vatandaşa Yardım Etmek Amacıyla Benzin Fiyatını Artırdık

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yükselen benzin fiyatlarının amacının dar gelirli vatandaşlara yardım etmek olduğu açıklamasında bulundu.

A+A-

Ruhani bugün katıldığı bakanlar kurulu toplantısının çıkışında yaptığı konuşmada, petrol satışlarında engeller ile karşı karşıya olduklarını bu problemi aşsalar dahi petrol gelirinin ihtiyaçlarını karşılamayacağını ve eskisi kadar petrol satamadıklarını ekonomik nedenlerden dolayı vergilere de artış yapılamadığını belirterek, yarından itibaren benzin fiyatındaki artıştan edilecek karın dar gelirli vatandaşların hesaplarına yatırılacağını belirtti.

İran da benzin fiyatının ucuz olmasının komşu ülkelere yapılan kaçak satışları artırdığını ve bu durumda kayıt dışı ticaret yapanların kazançlı çıktığını söyledi. Ruhani benzin fiyatlarını komşu devletler ile aynı seviyeye getirerek hem kaçakçılığın önüne geçecek, hem de aradaki farkı geliri düşük vatandaşlarına vererek onlara ekonomik destek sağlayacak.

Göstericiler ile ilgili konuşan Ruhani, Toplumun güvenliğinin bozulmasına izin veremeyiz, göstericilerin itiraz hakkıyla anarşiyi karıştırmamaları yönünde göz dağı veren ifadeler kullandı.

Polisler daha önceki müdahalelerinde seviyeli davranırken, İran Lideri Ali Hamaney güvenlik güçlerine müdahale edebilecekleri ve benzin zammını desteklediğini söyleyince polisin daha sert davranışlar sergilediği gözlendi.

Amerika Birleşik Devletleri İran Halkını Destekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, İran da yaşanan eylemler ile ilgili açıklama yapmış ‘İran halkına bir buçuk yıl önce söylediğim gibi ABD sizinle’ demişti.

Mail: alper@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.