1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanlığında Performans Sistemi Değişiyor
Sağlık Bakanlığında Performans Sistemi Değişiyor

Sağlık Bakanlığında Performans Sistemi Değişiyor

Orta vadeli eylem planları doğrultusunda Sağlık Bakanlığı, 2021 yılının Aralık ayına kadar vatandaş memnuniyeti performans sistemine entegre edeceği belirtiliyor.

A+A-

2020 ile 2022 yılları arasındaki hedefleri kapsayan Orta Vadeli Program 4 Ekim 2019 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte hedeflere ulaşmak anlamında planlamaların yapıldığı görülüyor. Resmi Gazetede yayınlanan programın sağlık noktasında 6 ana başlıkta ele alındığı görülüyor. Bu 6 ana başlık içerisinde 4 numaralı hedefte; kliniklerin kalitesi, vatandaşların aldığı hizmetten memnun kalma derecesi, operasyonel kalite ve verimlilik alanlarında ortaya konan performans, sağlık personeli teşvik mekanizmasının önemli bir parçası olması ön görülüyor. Vatandaş aldığı hizmeti değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan memnuniyet dereceleri hem sağlık kurumlarının hem de sağlık çalışanlarının performans değerlendirmesine dahil edilerek yeni bir değerlendirme sistemine geçilmesi ön görülüyor.

Değişikli Beraberinde Eleştiri Getirdi

Yapılan bu değişikliği olumlu bulan kadar sistemi suiistimal edecek kişiler dolayısıyla oldukça riskli olabileceği ifade ediliyor. Son dönemde sağlıkçılara yönelik artan şiddet eylemlerinin alınan bu değişiklik kararı ile artabileceği ifade ediliyor. Özellikle kötü niyetli kişilerin kendi keyfi istekleri olmadığından dolayı çalışanlar üzerinden baslı oluşturmasının oldukça muhtemel olduğu görüşü ifade ediliyor. Bu anlamda değişikliğe gösterilen tepkiler neticesinde ileriki dönemde bu yeniliğin farklılaştırılarak ve çalışanları güvence altına alarak değiştirilmesinin olası olduğu sağlık uzmanlarınca ifade ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.