1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Çalışanlarına Şiddet Azalmıyor 
Sağlık Çalışanlarına Şiddet Azalmıyor 

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Azalmıyor 

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘’sağlıkta şiddet’’ raporu sonuçlarına göre son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet faaliyetlerinin devam ettiği görülüyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığının ‘’ sağlıkta şiddet’’ konulu açıklanan raporunda son 5 yılda sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve saldırılar sonucunda 3 doktorun hayatını kaybettiği ifade edilirken saldırganlara verilen hapis ve para cezalarına rağmen sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin önlenemediği ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından TBMM’ne yollanan raporda uygulanan cezaların caydırıcı olmaktan uzak olduğu vurgulanırken sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların daha da artarak devam ettiği bilgisi yer aldı. Sunulan raporda Temmuz 2014 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında toplam 76 bin 157 şiddet sağlıkta şiddet vakası yaşandığı belirtildi. Açıklanan bu rakamların ise yıllar geçtikçe sağlıkçılara yönelik saldırıların daha da arttığı görüldü.

Raporda Önlemlerin Arttırılması Talep Ediliyor

TBMM’ye sunulan raporda mevcut önlemlerin iyi sonuçlar vermesine rağmen daha üst seviyede önlemlerin alınması gerekliliği vurgulanıyor. Ayrıca raporda sağlık çalışanlarına yönelik sözel şiddetin daha fazla olduğu ve bu sözel saldırılara yönelik daha etkin yaptırımların uygulanması gerektiği görüşleri belirtildi. Raporda 2018 yılı içerisinde 12 bin 179 sözel, 661 fiziksel şiddet, 3 bin 1 adet’te hem fiziksel hem sözel şiddet vakası yaşandığı bilgisi paylaşıldı. 2019’un ilk 7 ayında bu rakam 8 bin 498 sözel, 211 fiziksel, 2 bin 22’de hem fiziksel hem sözel şiddet olarak gerçekleştiği ifade edilirken sağlık çalışanlarına yönelik sözel saldırı rakamlarının daha da arttığı gözlemleniyor.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.