1. YAZARLAR

  2. Nermin AYDINLI

  3. SAHİ NEYDİ DOĞRU OLAN?
Nermin AYDINLI

Nermin AYDINLI

SAHİ NEYDİ DOĞRU OLAN?

A+A-

İnsan doğar, büyür ve ölür! Bu sürece de yer, içer, gezer, eğlenir, üzülür ve doğal gereksinimlerini yerine getirir. Uçsuz bucaksız bu evrende yaşamak için hayata direnir.

İnsan yolculuk esnasında yanına aldığı en değerli hazine akıl ile yola çıktığında hislerine, duygularına ne kadar hakim olabiliyor?

 ’İnsanın içinde hiç bitmeyen bir iç savaş vardır’ diye bir söz vardır.

Neydi bu hayatın insanla alıp veremediği? Hangi yaraları açarak hayatı zindan ediyordu…

Bu kadar tutarsızlıkları affedebilir miydim?

Kimim?                                                              

Dönüştüğüm veya özendiğim kişiliğe daha ne kadar hayatıma dahil edecektim.

Sahi dostluk neydi? Ve dostluk kelime olarak ne kadar endamlı duruyor değil mi? Günümüzde gerçek dostluk yaşanabiliyor muydu?

İnsan benliğini ne kadar tanıyordu?

Ben kimim?

Hangi bir kişinin yaşam öyküsünü dinledim, hangi bir kişinin yarasını sardım ve hangi kişilerin dertlerine derman olmuştum…

Ben bana yabancı mıyım?

Dost, dostluk dedik ya kelime olarak da ne kadar zarif duruyor.

Dostum dediğin, yıllardır tanıdığını sandığın kişinin aslında çok yabancı olduğunu öğrendiğinde yaşadığın hayal kırıklığı nasıl ifade edilebilir?

İnsanlığa yabancı olurken aslında kendine yabancı olduğunu bilerek yaşamak kendini insanlığın çemberi dışında durup içine bakmak, bildiklerinden çok bilmediklerinle muhatap olmak, öğrendiklerini bırakıp yeni şeyler öğrenmeye çalışmak ne demek?

Aslında yaşamın ne kadar gizemli olduğunu öğrendiğinde kendinle mücadele ettiğini de öğreniyorsun.

Ne demek hayatı tanımaya çalışırken kendinle mücadele etmek?

Duygularına, düşüncelerine, hislerine dur demek çok zor olsa gerek!

Hiç sordun mu kendine bugün ne yaptın diye?

Başını yastığa koyduğunda vicdanınla hiç hesaplaştın mı? Senin derdin kendinle derken, başkasının derdine derman olamamaktır aslında!

Olan bitene çaresiz kalmaktır!

Dök be gönlüm, otur masa başına sular seller gibi kelimelerin raks etsin, dizilsin dizi dizi türkü olsun, ağıt olsun, nidalar dağları delsin…

Dök be gönlüm, olanı biteni, dök insanlık onuruna yakışanı, dök masumun hakkını, öksüz yetimin ızdırabını, garibin yaşadıklarını, kadın, çoluk, çocuğun istismarını…

Haykır ey insanlık nidasını!

Her yıl bir önceki yılı aratıyor!

Kendimden memnun muyum?

Kendinden memnun olmak ileriyi hedefleyememektir!

Kendinden memnun olmak geriye gidiştir! Çünkü yeni bir şeye kapalıdır. Sınırlarını çizmiştir ve yavaş yavaş kendisini bitirecektir!

Oysa sınırsız olmak, yeni bir şeylere açık olmak, ufkunu geliştirmek, daha ileriyi hedeflemek insanı daha değerli yapmaz mı?

Kendinden memnun olan insan hayatı kendi ekseni etrafında döndüğünü düşünerek sınırlı yaşantılarında mutlu olduklarını sanırlar! Aslında kendisi olduklarını düşündüğü benliği kendisine ait değildir. İnsanın ‘ben benim’ diyebilmesi için bütün benliğin ile hesaplaşarak kendisinin sandığı yüzünden sıyrılarak öz benliğine hesap vermelidir!

İnsan sıkıntısız yaşaması için biat mı etmeli, ya da tüm sıkıntılara, acılara, haksızlıklara, sessiz çığlıklara sırtını mı dönmeliydi?

Hırsları için yakıp, yıkmak, gönül kırmak mıydı yaşamak?

 Sahi neydi doğru olan?

Hayatı ters yüz eden gerçekler neydi?

Bazen insanın kendisini hayatın akışına bırakması mıydı yaşamak?

Aslında her insan bir sanatçı edasıyla rolünü oynuyor. İyi insan, kötü insan, merhametli, vicdanlı, acımasız rollerini oynarken sahnenin viran olup olmaması ona bağlı…

Tanrı insanı yaratırken o kadar özenmiş ki akıl alır gibi değil! Hisleri, duyguları, düşünceleri ve kusursuz bedeni ile lütuf sunduğu insan dünyanın güzelliklerini yok ederek yüce tanrıya ihanet içinde!

Dünyanın var oluşundan bu yana aslında yaşamın incelikleri keşfedilememiştir. İnsan ancak aklı ile kendisine yakışan yaşam biçimi ile yoluna devam etmiştir.

Yaşam sorunlara doğru çözüm bularak her bireyin sorumluluğunu kesintisiz yerine getirmektir! İnsanların görevi bütün herkese yetecek bu dünyayı mutlu ve güzel yaşanabilir bir yer haline getirmek değil midir? Nedir bu kadar içimizde ki hırs ve bencillik, nedir bu kadar acımasızlık, nedir bu insanın hem kendisine, hem tüm insanlığa eziyeti?

Evrende ve doğada müthiş bir denge varken bunu bozmak neden isteriz?

Bu dünya hepimize yeter…

SON SÖZÜM; Eflatun; ‘sorgulanmayan bir hayat yaşamaya değmez’ sözü ile: Ey benliğim, ey duygularım hayatı bir boş çuval gibi yaşama, aklını başına al tanrının sana verdiği aklı kullan, kullan ki benliğine kimse hükmedemesin. Kötülere karşıda diren ki, güzellikler vücut bulsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.