1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şehir Hastanelerine Denetim Artıyor
Şehir Hastanelerine Denetim Artıyor

Şehir Hastanelerine Denetim Artıyor

Ülkemizde sağlık alanındaki en önemli gelişmelerden biri olarak görülen ve kaliteyi oldukça yukarı çeken Şehir Hastaneleri için denetim arttırılıyor.

A+A-

Şehir hastaneleri sahip olduğu teknolojik imkânlarla ülkemizin sağlık anlamında çağ atlamasına yardımcı olurken son dönemde görülen sorunlar nedeniyle denetimlerin daha sık ve detaylı bir şekilde yapılacağı ifade ediliyor. Bu anlamda Şehir Hastanelerinde sunulan hizmetlerin devlete olan yükünün farklı şehir hastaneleri arasında ciddi anlamda fark olması büyük endişe yaratıyor.

Hatta farklı şehir hastanelerinde yapılan aynı tedavi ve işlemin ücret anlamında devlete faturasında 10 kat fark olması yetkilileri harekete geçiriyor. Yap, işlet ve devret modeli ile hizmeti sunulan Şehir Hastanelerinde sunulan her hizmet bedeli devlet tarafından karşılanıyor.

Fiyatlarda Birlik Sağlanması Amaçlanıyor

Bölgesel farklılıklar nedeniyle fiyatlarda bazı farklılıkların olmasının doğal olduğunu fakat aynı hizmetin 10 kat gibi daha fazla bedel ile sunulmasının kabul edilemeyeceğini belirten sağlık uzmanları gerekli önlemlerin alınmaması ve denetim mekanizmasının etkin bir şekilde kullanılmaması durumunda Şehir Hastanelerinin bütçede kara bir delik oluşturabileceği belirtiliyor.

Bu doğrultuda denetimlerin arttırıldığı ve haksız fuara ve bedellerin kesinlikle devlet tarafından ödenmeyeceği belirtiliyor. Ayrıca Şehir Hastanelerinde normalde gereksiz olmasına rağmen hastalar bir sürü test ve tetkik yapılarak devletten daha fazla para kazanılmaya çalışıldığına yönelik iddialarda her geçen gün artıyor. Şehir Hastaneleri sağlık kalitesi ve hızlılığını önemli derecede arttırırken bu tür sorunların çözülmemesi halinde ileride sistemin zayıflayabileceği uyarıları yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.