1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Çalışanlara açıklama yaptı! 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz
SGK Çalışanlara açıklama yaptı! 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz

SGK Çalışanlara açıklama yaptı! 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz

Sayıları milyonlara ulaşan çalışana büyük müjde verildi. Sadece 2.160 gün yoluyla, tam 6 yıl erken emekli olma fırsatı sunuluyor. Bu şartları karşılayan kişiler, erken emeklilikten faydalanabilecek. İşte o şartlar:

A+A-

6 yıl erken emekli olmak için birçok çeşitte formül bulunuyor. Prim ödemek, erkekler için sigortalı olarak çalışmaya başlamalarının ardından 25 yıl, kadınlar için 20 yıl beklemek, yine işe ilk başlangıç yani sigorta girişi tarihine göre gerekli bir yaşı tamamlamış olmak gerekmekte. Sigortalı olarak 9 Eylül 1999 öncesinde işe başlamış olanlar bu konuda çok avantajlı. Yani sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999'dan öncesi olanlar bir tık önde. Bu tarihten sonra çalışmaya başlayanlar için bir tık sancılı dönemler var. Bu sancılar ise prim gününün yükselmesi ve yaş şartının artmasından kaynaklanıyor.

Sigortalı olan erkek çalışanlar için olduğu gibi, kadın çalışanlar için de erkenden emekli olpu, aylık maaş alabilmeleri için verilmekte olan bazı haklar bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, annelere doğum yaptıkları sürede; çalışamadıkları dönemler için prim ödemesi yaparak erken emekli olma hakkını sunuyor. Türkiye'de sayıları milyonları geçen sigortalı çalışan kişi emeklilik hayaliyle yanıp tutuşmaya devam ediyor. Bazı çalışanlar, bu noktada primlerini tamamlamak için bekliyorlarken, bazı çalışanlar ise; yaş şartı için belirlenen yaşa gelmelerini bekliyorlar.

Çalışan kişilerin erkenden emekli olabilmeleri için yaş, yıl ve prim şartlarını eş zamanlı bir şekilde doldurmaları gerekiyor. Eğer sizler de emeklilikte ilgili hayallere sahipseniz, ne zaman emekli olacağınızı önceden bilmediğinizde, hesaplamanızda fayda var. Öte yandan, erken emeklilik için fırsatlar aşağıdaki gibi. Eğer bu fırsatlar değerlendirilirse, 6 yıla kadar erken emekli olunabiliyor.

Çalışan Annelere 6 Yıl Erken Emeklilik 

Kadınlarda erken emekli olmak çok daha kolay. Çünkü doğum borçlanması durumu bulunuyor. Erkek çalışanlar için de buna benzer şey askerlik borçlanması olurken; kadınlarda doğum borçlanmasıyla erken emeklili hakkı tanınıyor. Son dönemde gerçekleştirilen düzenlemeyle kadın çalışanın borçlanabilecekleri çocuk sayısı 2'den 3'e çıkartıldı.

Bu formülle kadınlar her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıl erken emekli olabiliyor. Bu da gnele bakıldığında 2.160 gün prim olarak sunuluyor. Hatta söz konusu haktan yalnızca SSK'lı çalışan kadınlar değil, aynı zamanda memurlar ve Bağkurlu anneler de fayda sağlayabiliyor. Buna yönelik ilk şart ise çocukların sigortalı çalışmaya başlamalarının ardından da annenin doğum yapmış olması oluyor. Bunun ardından ise çocuğun yaşaması şartı sunuluyor.

Doğum borçlanması yapabilmek için, bir diğer şart ise borçlanılacak olan dönem içerisinde kadının çalışmıyor olma zorunluluğu. Doğum borçlanmasıyla birlikte anneler tam 6 yıl erkenden emekli olabiliyorlar.

Kadınlarda Erken Emeklilik Yolları 

Kadın işçilerinin Dünyaya getirdiği çocukların sayısına göre prim elde etme şansı bulunuyor. Doğum borçlanması sayesinde 3 çocuk yapan bir kadın, tam 6 yıl önceden emekli oluyor. Doğum borçlanması için ise bazı şartlar bulunuyro. Bu şartlar şu şekilde sıralanıyor:

  • Doğumdan önce sigortalı işte çalışmamak
  • Çocuğun hayata gözlerini açtıktan sonraki iki yıl içinde adına hiçbir prim ödemesi yapılmış olmaması
  • Kadının doğumunun ardından geçen 2 sene içerisinde çocuğun yaşıyor olması.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.