1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Açıklama geldi! 3600 Günle Erken Emekli Olabilirsiniz
SGK'dan Açıklama geldi! 3600 Günle Erken Emekli Olabilirsiniz

SGK'dan Açıklama geldi! 3600 Günle Erken Emekli Olabilirsiniz

Çalışma hayatına başlayan herkes bir süre çalıştıktan sonra emekli olmayı hayal eder. Bazı koşullarda erken emeklilik söz konusu olacaktır. Erken emekli olmak için işgücünde %40 veya daha fazla kayıp yaşamış olma şartı yer alıyor. İşte 3600 gün üzerinden erken emeklilik koşullarına dair son dakika haberleri…

A+A-

Engellilerin emeklilik koşulları, çalıştıkları statü ve ilk çalışmaya başladıkları tarih baz alınarak erken emekli olabilmeleri için bazı şartlar aranmaktadır. Sosyal Güvenlik Mevzuatı gereğince hastalıklar ve engeller nedeniyle çalışama gücünü kaybeden vatandaşlara erken emeklilik hakkı tanınıyor. İşte 3600 gün üzerinden erken emeklilik koşullarına dair son dakika haberleri…

Malulen emeklilik ve engelli emekliliği olarak bilinen bu emeklilik yöntemleri iş kazası veya sonradan ortaya çıkan hastalıklar sebebiyle oluşuyor. En az yüzde altmış kayıp yaşanması halinde vatandaşların erken emekli olması mümkün oluyor. Engelli emekliliğinde ise doğuştan oluşmuş bir engellilik veya rahatsızlık varsa vergi indirimi sonrasında ortaya çıkıyor. Bu durumda da en az % 40 iş görme kaybının oluşması gerekiyor.

Emeklilikte Süre Neden Değişir?

Çalışmadan önce çalışma gücünün en az yüzde 60'ını kaybetmiş olanlar ile işe başlamadan önce çalışma gücünün %40 ve üzerinde engelli olanlara farklı koşullar oluşturulmuş ve bu koşulları yerine getirmelerini hatta yaş şartına bakılmaksızın emekli aylığı bağlanmaktadır. Engelliler için emeklilikte 1 Ekim 2008 tarihi yeni bir başlangıç sayılmaktadır. Bu tarihte uygulanan yasa engelli çalışanlara bazı haklar tanımaktadır. 2008'den önce işe başlayanlar ile 2008 sonrası işe başlayanların emeklilik haklarında değişiklik vardır.

Emeklilik İçin Tarihe Dikkat!

Bağ-Kur, SSK statüsünden çalışmaya 1 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayan 4C’liler ilk defa sigortalı çalışmaya başlamadan önce yüzde altmış ve daha fazla çalışma gücü kaybına sahipler ise 15 yıl sigortalılık ve 3960 gün üzerinden yaşlılık aylığı almaya hak kazanırlar. Çalışmaya başlamadan önce en az %60 iş kaybı yaşayan ve maluliyeti olan prim gün sayısı değil işe başlama tarihine göre kademeli olarak uygulanmaktadır. Sigortalı olarak ilk kez çalışmaya başlanılan tarihten önce ve sonra çalışma gücündeki kayıp oranı %50 ile 59 arasında olanlara 3600 prim ve 4320 prim gününe sahip olmalı %40-49 arasında olanlar 18 yıl sigortalı ve 4680 prim gününe sahip olduğu takdirde emekli olabiliyor.

Bu Belge Gerekiyor!

1 Ekim 2008 tarihi öncesi işe giren ve işe girmeden önce malül olmayı gerektirecek derecede hastalığı ve engeli bulunan SSK'lılar 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim üzerinden emekli olabiliyor. 1 Ekim 2008 tarih öncesi işe girenler engellilik sebebiyle emekli olmak için vergi indiriminden yararlanabiliyor olmalıdır. Bu sebepler öncelikli olarak işverenin bağlı bulunduğu vergi dairesinden vergi indirim belgesi talep edilmelidir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.