1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Açıklama Geldi! 5 Yıl önce Erken Emekli Olabilirsiniz! Erken Emeklilik Dönemi Başladı
SGK'dan Açıklama Geldi! 5 Yıl önce Erken Emekli Olabilirsiniz! Erken Emeklilik Dönemi Başladı

SGK'dan Açıklama Geldi! 5 Yıl önce Erken Emekli Olabilirsiniz! Erken Emeklilik Dönemi Başladı

Cumhurbaşkanı kararı ile vatandaşlar meclisten yeni bir haber gelmesi için meraklı gözlerle araştırma yapıyorlar. Eğer beklenen yasa düzenlemesi gündeme gelirse emekli olmak için farklı yollar da bulunacak. Bu anlarda emekli olmak için yaşlar nasıl düşürülüyor veya geri çekilme meydana gelir mi herkes merak ediyor. İşte o detaylar…

A+A-

Vatandaşlara erken emekli olmak için sağlanacak maddeler gündemde. Cumhurbaşkanı kararı ile meclisten geçirilmesi beklenen bu maddeler gerçekleştirildiğinde kadınlarda 6 yıl erken emeklilik imkanı sağlanacak. Erkeklerde ise askerlik borçlanması, yurtdışı borçlanması gibi borçlanmalar yapılarak erken emeklilik mümkün olacak. 5 yıl erken emeklilik şartları ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri..

Prim gün ödemesi, sigortalılık yılı şartlarının tamamı emeklilik için oldukça önemlidir. Emeklilik şartlarına bağlı olarak vatandaşlar bazı araştırmalar yapıyorlar. Erken emekli olabilmek için sağlanan avantajlardan yararlanmak isteyenler doğum borçlanması, askerlik borçlanması gibi yöntemleri kullanarak çalışmadıkları dönemler için borçlanma hakkı elde edebiliyorlar. Kadınlarda 3 çocuk için en fazla 6 yıl borçlanma yapılırken erkeklerde ise 1 veya 2 yıl askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Vatandaşlara erken emekli olabilmeleri için yasa düzenlemesi meydana gelmezse bu 6 yöntemi yerine getirmek vatandaşların erken emekli olmasına yardımcı olacak. 5 yıl kadar daha erken emekli olmak için yapılan yıpranma payı ile 20 sene boyunca çalışma hayatına devam etmiş vatandaşlar 25 tane çalışmış kabul ediyorlar ve 5 yıl daha erken emekli olma fırsatı elde edebiliyorlar. Bu meslekler geçtiğimiz günlerde açıklandı ve eğer yasa teklifi kabul edilirse daha pek çok meslek için yıpranma hakkı sağlanacak.

EYT Sonucunda Kimler Emekli Olabilir?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar 1999 yılında yapılan düzenleme sonucunda emekli olabilmek için gerekli şartları oluşturmalarına rağmen yaş şartına takılmış oldukları için emekli olamıyorlar. 8 Eylül 1999 yılında daha önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış vatandaşlar maalesef ki emeklilikte yaşa takılanlar kapsamı içerisinde bulunuyor. Eğer, bu karar meclisten geçerse yaş şartından dolayı emekli olamamış olsalar bile yasa sonucunda haklarını geri alabilecekler.

EYT İçin Yasa Teklifi Geçer Mi? Emeklilik Yaşı Düşer Mi?

EYT düzenlemesi gelmezse daha erken emekli olabilmek için yaşlar da düşürülmektedir. Bunun için şu an 6 farklı yöntem bulunuyor ve bu yöntemleri uygulayarak hangi yolu tercih ederek daha erken emekli olabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Yıpranma Payı Nedir?

Yıpranma payı vatandaşlara çalıştıkları her 5 yıl için 1 yıl olarak sağlanıyor ve 20 yıl çalışmış olan vatandaşlar 25 yıl boyunca çalışmış olarak kabul edilir. Buradan kazanç sağlayan 5 yıla yıpranma hakkı deniyor ve ağır işler için yıpranma hakkı veriliyor.

Malulen Emekli Olmak İçin Kaç Yıl Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Malulen emeklilik için iş gücünün en az yüzde 60'ını kaybetmiş olmak gerekiyor. 10 yıl boyunca sigortalı olarak iş hayatına devam etmiş olanlar malulen emeklilik hakkından yararlanabilir. Malulen emeklilik 1800 prim gün sayısı şartı ile sağlanır.

Malulen emeklilik ile engelli hakkı olan vatandaşlar arasında bazı farklar bulunmaktadır. Engelli olan vatandaşlar 16 yılda emekli olabilirler. 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında sigortalı bir İşte çalışmaya başlamış olan engelli vatandaşlar %50 ve % 59 arasında işgücünü kaybetmeleri halinde 16 yıl boyunca çalışarak emekli olabilirler. 3700 prim gün ödemesinin ardından emekli olabilecekleri gibi % 40 ve % 49 arasında iş gücünde kayıp olanlarda 4100 prim gün üzerinden 18 yıllık çalışma sağlayıp emekli olmaya hak kazanırlar.

Kadınlar Hangi Şartlarla Doğum Borçlanması Yapabilir?

Kadınlara SSK veya Bağ-Kur’da çalışma hayatına devam etmeleri halinde doğum borçlanmasından yararlanmaları için hak tanınmaktadır. Ancak doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen kadınlar için bazı şartlar bulunmaktadır.

Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyenler doğumdan önce sigortalı olmalıdır. Sigortalı olarak yer alınan süreçten önce doğum yapmış olanlar bu gruba dahil edilmez.

Doğum anı gelmeden 8 haftalık süre içerisinde ve özellikle çoğul olan gebelikler için 10 haftalık sürenin yanı sıra doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam etmenin ardından doğum sonrasında iki yıl süre ile borçlanma yapılabilmektedir. tek bir doğum için kadınlar 720 güne kadar borçlanma yapabiliyorlar. En fazla üç doğum için borçlanma hakkı olan kadınların her çocuk için ikişer yıl erken emekli olma hakkı elde etmesi sağlanıyor. Bu da toplamda 6 seneye kadar borçlanma hakkı kazanmalarını sağlıyor.

Askerlik Borçlanması Hangi Şartlarda Yapılır?

Askerlik borçlanması bir veya iki yıl daha erken emekli olma imkanı sağlar. Erkekler için geçerli olan bu haktan yararlanmak için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor.

Emekli olmalarına tam bir yıl süre kaldığında bu fırsatı değerlendirebilen erkekler emekli olmaları için yapılır ve alternatiften yararlanmaları için bu süreç içerisinde prim ödememiş olmaları şartı aranmaktadır. Eğer, prim ödendiyse bu prim SGK tarafından iptal edilmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum