1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan Büyük Destek! Başvurana Ayda 2335 TL
SGK’dan Büyük Destek! Başvurana Ayda 2335 TL

SGK’dan Büyük Destek! Başvurana Ayda 2335 TL

Sosyal Güvenlik Kurumu, (SGK) vatandaşa ödemeler ve destek yapmaya devam ediyor. SGK’nın yayımladığı genelgeye göre bu desteklerden TC. Kimliği ile başvuranlar yararlanacak.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu bugün yeni bir genelge yayımladı ve yurttaşlara yapılacak ödemeler ve aynı zamanda desteklere yer verildi. Genelgede iş görmezlik aylığı, GSS primleri, çocuk ücreti, cenaze ücreti, aile ve çocuk yardımlarına geniş bir şekilde yer verildi. Yayımlanan Genelgeye göre vatandaşlara 2335 TL ödeme verilecek. TC Kimlik ile müracaat yaparak 2335 TL ödeme alınabilecek. İşte SGK yeni yayımladığı ödemeye dair genelge ve ayrıntıları.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden geçici iş görmezlik raporu bulunan yurttaşlar asgari ücret artışından yararlanabiliyor. 2020 senesinin gelmesiyle beraber asgari ücret zammı eklenmesiyle ve % 15 'lik zamla iş görmezlik ücreti günlük 98.10 TL 'ye arttı. Öğrenci ile aynı zamanda çırakların istirahatli olduğu zamanlarda ödeme ise 40 TL.

Ev hizmetlerinde verdikleri hizmet ayda 10 günden az çalışan ve bakıcı olarak çalışan bayanlara ,2020 senesinde günlük 1.96 TL iş kazası ve aynı zamanda meslek hastalığı primi verilecek. 9 günlük toplam olarak prim 17.64 TL verilecek. 10 gün ve üzeri hizmet vermeyenler, primlerini kendileri yatırabilecek. Bunların 2020’de verecekleri prim tutarı aylık 956.48 TL 'ye arttı.

Sanatçılar, şoförler ve aynı zamanda orman işçileri, kendi primlerini bilindiği üzere kendileri yatırıyor. 27 gün prim ücreti ödemesi yapılır ve otuz gün yatırılmış kabul edilir. Bu çerçevede Orman işçisi 913, şoförler ve aynı zamanda sanatçılar ise 860 TL yapacak ve otuz gün prim ödemiş kabul edilecek. İşsiz kaldıklarında aylık almak amacı ile prim ödemek isteyenler ise bu noktada  2020’de aylık toplam 941 lira olacak şekilde prim ödeyebilir. Tarım sigortalıların ödemeleri gereken primi ise 478 lira.

İsteğe göre olacak şekilde sigortalı olan Bağ Kur 'lular bu noktada aylık 941 TL ödeme sağlayacak. Sigortası bulunmayanlar ise GSS 'ye tabi bulunuyor. Otomatik olarak GSS 'ye dahil edilmiş bu yurttaşlar ayda 88.29 TL prim noktasında ödemesi yaparak böylelikle sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Bunun yanında İşsizlik aylığı alabilmek için işsiz kalan yurttaşların aşağıda belirtilen koşulları taşıması gerekiyor: Kendi isteği, kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin bitmesinden önceki son 120 gün hizmet akdine uygun olmak, Hizmet sözleşmesinin feshinden önceki son üç sene içinde en az 600 gün olacak şekilde işsizlik sigortası primi almış olmak, Hizmet sözleşmesinin feshinden sonraki otuz gün içinde en yakın olarak bilinmekte olan  İŞKUR birimine şahsen veya elektronik ortamda başvuru sağlamak

2020 yılı için işsizlik aylığı en düşük 1168  bu ücret en yüksek 2335 TL.
Başvuru noktasında işsiz kaldıktan sonra İŞKUR 'a başvuru yapılması gerekiyor.

SSK veya Bağkur 'lu olan bayanlar ile eşi çalışmayanlara aynı zamanda yeni doğan çocuklar için ödeme yapılmaktadır. 180 TL olan bu ödeme bu yıl 202 TL olarak belirlendi. Parayı almak isteyenler SGK il Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca vefat eden bir şahıs adına 360 günlük sigorta primi olması, bu ödemenin sağlanması için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarih boyunca kişinin sigortalı olması koşulu aranmamaktadır. Bu ödemede 5 senelik zamanaşımı bulunuyor. Ödenek 31 Aralık zamanına kadar 716 liraydı. 1 Ocak tarihi itibarıyla 801 tl'ye çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.