1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Erken Emekli Müjdesi! 1800 Gün Prim ile Emekli Olabilirsiniz
SGK'dan Erken Emekli Müjdesi! 1800 Gün Prim ile Emekli Olabilirsiniz

SGK'dan Erken Emekli Müjdesi! 1800 Gün Prim ile Emekli Olabilirsiniz

İş gücü kaybı yaşanması halinde artık çalışamayacak olan vatandaşlar malullük durumu göz önünde tutularak erken emekli olabiliyorlar. Kişi çalışma gücünün %60'ını kaybettiğini belirttiği takdirde 1800 gün prim ödemesi bulunuyorsa malulen 10 yıl sigortası olduğu için emekli olabiliyor.

A+A-

Malul kişinin 10 yıllık sigortası ve 1800 gün prim ödemesi olması gerekiyor. Malullük aylığı alabilmek için 10 yıl sigortalı olma ve 1800 prim gününü doldurmak gerekmektedir. Ancak malul kişi sürekli olarak bakıma muhtaç durumda ise 10 yıl sigortalı olma şartı aranmaksızın malullük aylığı alabilir. Sağlık kurulu raporunda bu yönde bir ibare bulunmadığı takdirde sigortalının malul sayılabilmesi için hem 5 yıl ödenmiş pirimi hem de 10 yıldır sigortalı olması şartı aranıyor. İşte erken emeklilik ile ilgili detaylar.

Malulen Emeklilik Ne Demektir, Malülen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen emeklilik rahatsızlık, kaza ya da aniden ortaya çıkan hastalık gibi sebeplerle iş gücünde en az %60 kayıp ortaya çıkan emekli maaşına malulen emekli denir. Malulen emekli olabilmek için kişiler 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında belirlenen çerçevelerde bu hakkı elde edebilirler. Malulen emeklilik isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 10 yıl sigortalı olması şartı aranıyor. Raporlu durum ispat edildiği takdirde 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlayan ve 1800 prim gün ödemesini yapmış vatandaşlar bu haktan yararlanabilirler. Ancak yetkilendirilen sağlık kuruluşu tarafından kişinin sürekli olarak bakıma muhtaç olması halinde sigortalılık süresi ve prim şartı aranmaksızın malulen emekli olması sağlanır.

Malulen emeklilik için yapılacak başvuru ile kişinin sevk edildiği sağlık kuruluşundan sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Devlet hastaneleri ve Sağlık bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerine genellikle sevk işlemleri gerçekleştirmektedir. Raporlu iş gücü kaybı oranının en az yüzde altmış olması gerekiyor ve yazılan raporun oranı ve durumu açık bir şekilde belirtilmediği takdirde emeklilik mümkün olmuyor.

Malulen emeklilik hizmet akdine bağlı olarak 4A statüsünde olanların işten ayrılması kendi hesabına bağlı olarak çalışan 4B sigortalı statüsünde olanların ticari faaliyetlerinin son bulması ve SGK prim borçlarının olmaması şartı aranmaktadır. Emekli Sandığı sistemine kayıtlı olanlar yani 4C statüsündekiler içinde görevlerinden ayrılmış olma şartı aranmaktadır.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Malulen emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişi ya da kişiler vasisinin resmi başvurularını ilettiği takdirde başvurular SGK üzerinden gerçekleştirilir. Başvuru sırasında kişiler sağlık raporunda işten ayrıldığını ispat eden belgeleri yanında getirmelidir. Yapılacak inceleme ile kişinin maluliyet kapsamında değerlendirilen hastalık grubundan birine sahip olması durumunda talepleri onaylanır ve aylığı bağlanır. Malulen emeklilik başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulaması için öncelikle yapmanız gereken Sosyal Güvenlik tarafından hazırlanmış olan evrak sorgulama sistemine giriş yapmaktır. Açılan sayfada karşınıza çıkacak olan formu doldurmanız T.C. kimlik numaranızı girmeniz ve “evrak ara” butonuna tıklamanız gerekiyor. Evrak tarama işlemini tamamladıktan sonra evrağın son durumu ve başvurunun onaylanıp onaylanmadığını kontrol edilebilir. Böylece malulen emeklilik hakkının bulunup bulunmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Malülen emeklilik maaşı alabilmek için dikkat edilmesi gereken detaylar arasında prim gün ödemesi yer alıyor. 9000 günden daha az primi olan vatandaşlar 9000 günlükmüş gibi değerlendirilir ve emekli maaşı bu hesap üzerinden yapılır. 9000 günden daha fazla olan prim gün ödemeleri söz konusuysa net prim ödemesine göre emeklilik maaşı bağlanır. Emekli olabilmek için 1800 günlük prim ödemeniz olması gerekiyor. Böylece emekli maaşının 1800 gün üzerinden hesaplanır. Malulen emeklilik maaşları Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK için farklı limitlerle hesaplanmakta bu sistemlere bağlı olanların kişisel pozisyonları da maaş kartının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bakıma Muhtaç Olanların Malulen Emekliliği

Malül olan kişi sürekli olarak bakıma muhtaç ise 10 yıllık sigortalı olma şartı aranmaksızın malül aylığı alabilir. Ancak bu durumun sağlık raporunda yer alması gerekiyor. Sigortalının malül sayılabilmesi için 5 yıl ödenmiş piriminin hem de en az 10 yıldır sigortalı olması gerekiyor. Ancak malül kişinin özel durumu ve bakıma muhtaçlığı göz önünde tutularak sağlık raporunu işlendiği takdirde hiçbir şart aranmaksızın maaş alabilmesi mümkün olur.

Kanser Hastalarının Malulen Emeklilik Şartı

Kanser hastalarının pozisyonlarına göre malül alma kriterleri değişmektedir. Malül aylığı almak için gerekli prim ödemesi ve gün sayısı şartı aranıyor. Sigortalılık şartlarını sağlayan kanser hastaları teşhisten itibaren bir yıl içerisinde başvurdukları takdirde sağlık kuruluşundan almış oldukları raporla malül aylığına bağlanabilirler. SGK’ya başvuru yapan kanser hastaları 18 ay süreyle malül sayılırlar ve kanser hastalığına bağlı olarak çalışma gücündeki kayıp ortaya çıktığı takdirde ve bu kayıp oranı en az yüzde altmış üstü kişinin malullük aylığı almaya devam etmesine karar verilir. Yüzde altmış iş gücünü kaybetmeyen kanser hastalarında ise 18 ay sonunda malullük maaşı kesilir ve çalışma hayatına devam etmekte mümkün olur. Ufak kriterlere dikkat ederek yapacak olduğunuz başvuruların olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hastalığının sebebi ile erken emeklilik hakkından yararlanır daha iyi standartlarda yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum