1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. SGK'dan Müjde! 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz
SGK'dan Müjde! 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz

SGK'dan Müjde! 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz

Çalışan milyonlarca insan gibi sizler de bir an önce emekli olmanın hayalini kurabilirsiniz. Askerlik, doğum borçlanması, yıpranma payı gibi hakların yanı sıra kısmi emeklilik de bu yöntemlerden yalnızca bir tanesidir. Emeklilik 3600 günden sağlanabilir 10 yıl çalışana emekli olma fırsatı ve konuya ilişkin detaylar haberimizde…

A+A-

İnternette çeşitli araştırma yapan pek çok insan erken emeklilik için yolları arıyor. Eğer kısmi emeklilik süresine sahip olmak istiyorsanız 3600 gün prim ödemek veya şartlarını tamamlamak koşulu yer alıyor. Ancak 9 Eylül 1999 ve 2008 30 Nisan'dan sonra sigortalı olduysanız farklı şartlarla emeklilik hakkı elde edebiliyorsunuz. Burada yıl şartı bulunmuyor. Ancak prim miktarınız uzatılıyor. Prim doldurmanız için 3600 den ve 4500 güne kadar yılınız uzuyor. Yaşın da dolması bekleniyor ve emeklilik yaşı kadınlarda 56 yaşından 58 yaşına, erkeklerde 58 yaşından 60 yaşına yükseliyor. Kısmi emeklilik maaşı düşük hale geliyor.

3600 gün prim de emekli olabilen bazı vatandaşlar 9 Eylül 1999 öncesinde sigortasını başlatmış olmaları halinde 3600 güne tamamladıklarında kısmi emekli olabiliyorlar. 3600 günün tamamlanmış olduğu tarih emeklilik tarihi oluyor ve hangi yaşta emekli olunacağı hakkında da belirleyici oluyor. Erkekler 55 kadınlar 50 yaşı tamamlamaları halinde bu haklardan yararlanabiliyorlar. Yaz ve primden hangisi en son tamamlanmış ise buna göre kadınlar 56 erkekler 58 yaşından başlayan dönemler de emeklilik hakkı kazanıyorlar.

10 Yıl Çalışana Emeklilik Müjdesi

Çalışanların büyük hayali emeklilik çeşitli durumlarda vatandaşlara hak kazanması sağlanan bir sistemdir. Emeklilik 3600 günden sağlanabilir 10 yıl çalışana emekli olma fırsatı ve konuya ilişkin detaylar haberimizde…

Çalışanların hayali emeklilik için bazı şartlar aranıyor ve sigortalılık başlangıcına göre emekli olacaklar için en büyük avantajı doğuruyor. Çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sağlanan bazı vatandaşlar askerlik, doğum, yıpranma payı gibi konuların dışında bir de kısmi emeklilik konusunda bilinçli olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşlar 15 yıl sigortalılık süresine sahip oldukları ve 3.600 iş gününü doldurdukları takdirde yaş şartını da tamamladıktan sonra emekli olabiliyorlar. Erkekler 55, kadınlar 50 yaşını tamamladıklarında emeklilik şansı elde etmiş olacak.

Prim ve yaş kriterlerinden hangisi son tamamlanıyorsa bu duruma göre kadınlar 56, erkekler 58’den başlayan yaşlarda emeklilik hakkı elde ediyorlar. 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008'den sonra sigortalılık olması halinde farklı şartlar uygulanıyor. Yıl şartı ortadan kalkmasına rağmen prim miktarı uzatılıyor ve prim doldurma şartı da 3600’den 4500’e yükseliyor. Ayrıca yaşın da dolması beklenirken kadınlar 56 yaşından 58 yaşına, erkekler 58 yaşından 60 yaşına çıkarılarak emekliliği bekliyorlar. Kısmi emeklilik de ayrıca maaşlar düşük oluyor.

Emeklilikle Vefat Eden Kişinin Emekli Maaşı İle İlgili Sorular

 • Abimin vefatından sonra maaşı anneme bağlandı. Annem vefat etti babama bağlandı. Babam 7 ay önce vefat etti ve babamdan kalan maaşı ben alabilir miyim? (Eşimden ayrıyım)

Babanızın kendi maaşı var ise ve sizin de geliriniz yoksa bu maaşı alabilirsiniz. Ancak abinizden kalan maaş size verilmez.

 • 5 yıllık tazminat hesaplaması nasıl yapılır?

Her yıl için bir brüt maaş hesabı yapılır. brüt maaşınızı 5 ile çarparak alacak olduğunuz tazminatı hesaplayabilirsiniz. Bunun dışında maaşınız çok yüksek ise kıdem tazminatı tavanı üzerinden hesaplama yapılır.

 • Sokağa çıkma yasağı geldikten sonra işe gidemeyenler için maaş ne olur?

Sokağa çıkma yasağı gibi zorunlu sebepler bir haftadan kısa ise maaş tam olarak ödenmelidir. Bir haftadan fazla sürmüş olarak kısıtlamalar da bir haftalık ödemenin yarısı ödenir.

 • İşyeri bir ayda 15 gün evden çalıştırdı. Kısa çalışma konusuna uygun mu?

Kısa çalışma üretimi kısmen veya tamamen durması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Evden çalışma ile işyerinde çalışmak arasında hiçbir fark bulunmuyor. Bu nedenle kısa çalışma dönemine girmez ve tam olarak maaşınızı alabilirsiniz.

 • Bağ-kur’lu olan erkekler SSK'lı eşleri vefat ettiğinde eşinin maaşını alabiliyor mu?

Ölüm maaşı, dul maaşı sadece kadınlar için değil erkekler için de uygun bir durumdur.

 • 1978 doğumlu olan eşim 2007 girişli 3600 günü bulunmasına rağmen ne zaman emekli olabilir?

İşe giriş tarihi baz alındığında 58 yaşında ve 7000 gün ile emekli olmalıdır. 4500 gün ve 25 yıl şartı ile de kısmı emekli olma imkanı elde edebilir.

 • Tahsilat için çalışan bir kişi mesai saatleri dışında kaza geçirirse bu iş kazası olur mu?

Mesai saatleri dışında olmasına rağmen o şehirde ve şirket adına bölgede bulunduğu için iş kazası sayılır. SGK bu konunun gereğini yapar. İş kazası sayılması için sadece işyeri içinde olma şartı bulunmamaktadır. İş kazası ilgili veya yönetici emri ile dışarıda geçirilen bir kaza durumunda da sayılır. Yine şirkete ait araçla eve giderken kaza yapmış olunsa bile bu iş kazası kabul edilebilir.

Emeklilik Ne Zaman

 • 10.06.1971 tarihinde doğdum. 22.10.1987 yılında lisedeyken 20 ay staj primim ödendi. İşe giriş tarihim 20.06.1989 olarak görünüyor. 1994'te 550 gün askerlik görevimi yaptım ve yaklaşık olarak 10.000 prim günüm var. Ne zaman emekli olurum?

Staj girişinizin emeklilik hesaplamasında geçerliliği bulunmuyor. İlk işe başlangıç tarihinizden hesaplama yapılır ve buna göre 25 yıl 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl ve prim gün şartlarınız tamamlanmış olsa bile 51 yaşınızı yani 2022 yılını bekleyeceksiniz.

 • 1964 doğumlu olan babam 01.04.1997 yılında Bağ-Kur başlangıcı yaptırmıştı. 4-B'den 3.261 günü 4 – A’da 1.114 gün primi olmak üzere toplam 4375 gün primi bulunuyor. 550 gün de askerlik yaptığına göre babam ne zaman emekli olabilir?

Babanız 150 gün daha yani 5 aylık daha 4A üzerinden prim ödemiş olsa son üç buçuk yıl şartı önüne geçilmiş ve prim günü tamamlanmış olacak. Doğum tarihinin gün ve ayına göre 2024 tarihini beklemelidir. Bu durumda askerlik ödeme ya da daha başka prim ödemesine gerek yok. Eğer, tam olarak emekliliğe girmek isterse askerlik ödemesi ve üstüne 835 gün daha prim ödemesi yapması gerekecek.

 • Sigorta girişim 03.10.1992 oldu. Askerden sonra çalışmaya başlamış biri olarak primim 5.850 borçlanma yapıp emeklilik tarihini geriye çekme şansım var mı? Askerlik borçlanması ne kadar yapmam gerekiyor? Kısa süre borçlanma şansı veriliyor mu?

Sigorta giriş tarihi askerden sonra başlamış olanlar emeklilik yaşını borçlanma yapıp bir yaş daha geriye çekebiliyor. İşe başlangıç tarihine de göre 25 yıl 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi görünüyorsunuz ve 16.5 aylık askerlik borcun olarak 52 yaş ve 5525 prim günü şartına tabi olabilirsiniz. Doğum tarihinizi yazmadığınız için kesin emeklilik tarihi nedir söyleyebilmek mümkün değil.

Emeklilik ve erken emeklilik ile ilgili pek çok kişi bu konuda bilgisi olan kişilerden destek alabilirsiniz. Ancak SGK’nın emeklilik hesaplama sistemi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum