1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sosyal Medya Bağımlılığı Tehlikeli Boyutlara Ulaştı
Sosyal Medya Bağımlılığı Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

Sosyal Medya Bağımlılığı Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

Dünya genelinde oldukça korkutucu boyutlara ulaşan sosyal medya bağımlılığının ülkemiz içinde tehlikeli boyutlara ulaştığı belirlendi.

A+A-

Pek çok kişi farkına varmasa da sosyal medya bağımlılığının birçok belirtisi madde bağımlılığına benziyor. Ayrıca sosyal medya bağımlılığının madde bağımlılığından çok daha tehlikeli yönünün insanların bunu bir bağımlılık ya da hastalık olarak görmemesi oluyor. Hal böyle olunca da sosyal medya bağımlılığı ile mücadelede son derece yetersiz kalıyor. Ülkemizde son yıllarda sosyal medya bağımlılığı sorunu yaşayan kişilerin sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Yapılan araştırmada ülkemizde sosyal medyada geçirilen sürenini son 5 yılda yüzde 110 arttığı belirtiliyor. Bu durum kişilerin sosyalleşmesini ve başarısını da direkt bir şekilde etkiliyor.

Yeteneksiz Nesiller Yetişiyor

Sosyal medya kullanımının bu denli artması ile birlikte yeteneksiz ve araştırma yapmayan nesillerin yetiştiği görülüyor. Çünkü kişilerin sahip olduğu yetenekleri keşfetmesi, onu geliştirmesi ancak sosyalleşme ve çevre ile etkileşimi ile gerçekleşebiliyor. Bu doğrultuda sosyal medya bağımlılığının temelinde hareketsiz kalma ve sahte bir dünyada yaşama isteği bulunuyor. Sosyal medya bağımlılığı noktasında anne ve babalara büyük iş düşüyor. Çocukları ile vakit geçirmek, ilgilenmek ve onları sosyal medyanın kucağına atmamaları gerekiyor. Yapılan araştırmalar sosyal medya bağımlılığını azaltmada anne babaları kilit nokta olarak görüyor. Bağımlılık seviyesi yüzde 30’ları geçen bireylerin psikolojik yardım almandan bu bağımlılıktan kurtulamayacakları ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.