1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şubat Ayı Neden 29 Gün Çeker? Artık Yıl Nedir?
Şubat Ayı Neden 29 Gün Çeker? Artık Yıl Nedir?

Şubat Ayı Neden 29 Gün Çeker? Artık Yıl Nedir?

Her ay 30 ya da 31 gün çekerken, Şubat niye 29 çeker? Şubat ayını diğer aylardan ayıran özelliği nedir? Şubatın 29 çeken yıllarına ne denir? En son hangi yıl Şubat ay 29 çekmiştir? Şubatın 29 çektiği günlerde akıllara takılan bazı soruları haberimizde cevaplayacağız.

A+A-

Şubat ayının sonu yaklaştı ve kafalar karışmaya başladı. Bu ay Şubat ayı kaç gün çekiyor? Üzerine birde 4 yılda bir bu sayının artması eklenince, 28 mi 29 mu? Soruları ekleniyor. Hemen arkasından gelen soru ise peki neden bu ay diğerlerinden kısa oluyor.

Şubat ayı diğer aylardan gün olarak her zaman kısadır, ancak her 4 yılda bir eklenen 1 gün ile 29 olur bunun sebebi ise yine kafaları karıştıran bir kavram olan artık yıldır.

Günümüzde kullandığımız Gregoryen takvimi, Mısırlı bilgin Sosigenes’e dönemin Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından yaptırılmıştır.

Güneş sisteminin baz alındığı bu takvimde, Dünya Güneşin etrafında dönüşü olan 365 gün 6 saate göre ayarlanmıştır. Bir yıl 12 ay olarak ayarlanmıştır. Yılın 365 ya da 366 gün olduğunda 12 ye tam bölünemediği için bazı aylar 30 bazıları da 31 gün olarak ayarlanmıştır.

sezar.jpg

Augustus’un, Sezardan Ne Eksiği Var!

Gregoryen takviminin çıkışını sağlayan takvim Julyen takvimidir. Julyen takvimi ise yılbaşını Mart ayı olarak belilemiştir çünkü baharın başladığı aydır. Son ay olan Şubat ayıda 29 çekmektedir. Dört yılda birde artan gün eklendiğinde 30 çeker.

Julyen takviminde her aya bir sayı verilmiştir. Takvimin yapılmasında Jül Sezarın katkısı olduğu içinde, temmuz ayına July adını veriyor. Önemli bir ayrıntıdır ki Temmuz ayı 31 gün çeker.

augustus.jpeg

Bir zaman sonra tahta Roma İmparatoru olarak Augustus geçer ve kendi adının takvimde yer almasını isteyen İmparator, Temmuzdan sonra gelen aya kendi adını verir. Yalnız gururuna yediremediği bir durum vardır. Adını verdiği Augustus yani Ağustos ayı 30 gün çekmektedir. Halbuki Sezarın adını alan ay 31 gün çekmektedir. Bu durumu gurur meselesi yapan Augustus, benim sezardan neyim eksik diyerek, zaten kısa olan Şubat ayından 1 gün daha alarak Ağustos ayına ekler. Bu günden sonrada Şubat ayı 28 gün çeker ve 4 yılda 1 artan 1 gün eklendiğinde 29 gün çeker.

Artık Gün Nedir?

Dünya Güneşin etrafındaki turunu 365 gün 6 saatte tamamlar. 6 saatler toplanarak 4 yılda 1, gün olarak Şubat ayına eklenir. Bu güne artık gün denilir.

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl ufak bir detaydan kaynaklanmaktadır. Dünya Güneşin etrafındaki dönüşü tam olarak 365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniyede tamamlıyor. 10 dakika 48 saniyelik bu farkın, takvimlere yansıması için 100 yılda bir gerçekleşen bir kural daha getiriliyor. 100’ün katı olan yıllardan sadece 400’e kalansız olarak bölünebilen 1600, 2000, 2400 gibi yıllar artık yıl sayılıyor.

Mail: emre@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.