1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Suudi Arabistan Petrol Savaşını Arttırma Planlarını Açıkladı
Suudi Arabistan Petrol Savaşını Arttırma Planlarını Açıkladı

Suudi Arabistan Petrol Savaşını Arttırma Planlarını Açıkladı

OPEC kralı Suudi Arabistan Çarşamba günü petrol üretimini önemli ölçüde artırarak OPEC lideri olmayan Rusya ile bir fiyat savaşı kazanma planlarını açıkladı .

A+A-

Devlete ait petrol devi Suudi Aramco Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Suudi enerji bakanlığı tarafından şu anda 12 milyon bpd’den üretim kapasitesini günde 13 milyon varile (bpd) yükseltmesinin istendiğini söyledi.

Petrol zengini krallık son aylarda yaklaşık 9.7 milyon bpd pompaladı, ancak daha fazla ham pompalamak için bol miktarda yedek kapasiteye sahip ve yüz milyonlarca varil de depoda.

Ekonomist İstihbarat Birimi’nde (EIU) küresel ekonomist Cailin Birch, “13 (milyon) varile üretim emri vermeye yönelik bu cesur adım, Suudi Arabistan’ın hem Rusya hem de ABD’ye maksimum baskı uygulamaya çalıştığını doğruladı.” Çarşamba günü e-posta.

“Piyasayı mümkün olan en kısa sürede su bastıracaklarına dair sinyaller göndererek ya Rusya’yı müzakere masasına zorlamak veya ABD’de şeyl üretimi üzerinde gözle görülür bir etkisi olacak bir iflas ve yatırım kesintisi dalgası istemektedirler. Huş dedi.

Uluslararası benchmark  Brent  ham petrolü Çarşamba sabahı% 3.2′den fazla düşüşle 36.05 $ ’dan işlem görürken,  ABD West Texas Intermediate  (WTI) yaklaşık% 3 daha düşük 33.30 $ seviyesinde yer aldı.

Petrol fiyatları 2020′nin başından bu yana neredeyse yarı yarıya azaldı.

rusya-suudi-arabistan-petrol-savasi-hamleleri.jpeg

‘Acı verici ama geçici’

Son satıştan önce geçen hafta dünyanın en büyük petrol üreticilerinden bazılarının ittifakı arasındaki görüşmelerde bir bozulma yaşandı.

Piyasalar, Suudi Arabistan ve Rusya ile diğer OPEC ve OPEC dışı üreticiler arasında petrol üretimini azaltmak ve fiyatları desteklemek amacıyla bir anlaşma yapılmasını umuyordu; anlaşamamaları Pazartesi günü petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Analistler, üretici grubun yanlış adımının enerji piyasalarında “ benzeri görülmemiş ” bir durum yarattığına ve ABD şeylinin bu acıyı bozması bekleniyor.

PVM Oil Associates üst düzey analisti Tamas Varga, “Suudi-Rus ilişkisi - hem siyasi hem de ekonomik - ABD enerji bağımsızlığı ışığında, ABD şeyl endüstrisinin yükselişinden önce olduğundan çok daha önemli.” Çarşamba günü e-posta.

“Bu nedenle, dünyadaki ikinci ve üçüncü petrol üreticileri arasındaki mevcut ayrıcalık geçici olmalı. Küresel petrol dengesi söz konusu olduğunda acı verici ama geçici ”dedi.

‘Tehlikeli bir oyun’

Suudi Aramco’nun Çarşamba günü yaptığı duyuru, petrol devinin Nisan ayından itibaren üretimi 12.3 milyon bpd’ye çıkarmayı planladığını açıklamasının üzerinden 24 saatten daha kısa bir süre sonra geliyor.

Bu, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın pazarları istikrara kavuşturmak için Moskova ve Riyad’ın müzakere masasına dönmesi için kapıyı açık bırakmasına rağmen .

Reuters Salı günkü haberine göre, Rusya enerji bakanlığının Çarşamba günü Rus petrol şirketleriyle bir toplantı yapması bekleniyor.

Onların Rusya’nın OPEC ile ittifakını uzatıp uzatmayacağını tartışmaları bekleniyor.

“Suudi muhtemelen fırtınayı yılın geri kalanında 40 $ / b’nin altında petrol fiyatlarıyla havalandırabilir, ancak bu ekonomisi için de acı verici olacaktır. Görünüşe göre, yılın ilerleyen saatlerinde istikrara kavuşması umuduyla piyasayı hızla şok etmeye çalışıyorlar ”dedi.

“Bu tehlikeli bir oyun olsa da,” diye ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.