1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçileri Sevindiren Haber geldi! 2021 TİS Görüşmeleri Son Dakika Açıklamaları!
Taşeron İşçileri Sevindiren Haber geldi! 2021 TİS Görüşmeleri Son Dakika Açıklamaları!

Taşeron İşçileri Sevindiren Haber geldi! 2021 TİS Görüşmeleri Son Dakika Açıklamaları!

Geçtiğimiz yıldan bu yana oldukça fazla istenilen çeşitli zam ve sosyal haklar yavaş yavaş kabul edilmeye başlandı. 2021 yılında başlayan TİS görüşmelerinde ise olumlu bir rüzgar esiyor. Böylelikle taşeron işçi için yılın ilk iki dönemi için de farklı oranlarda zam kararı alındı. Taşeron, seyyanen ödemeye de zam istiyor.

A+A-

Taşeronların 2021 yılında beklemiş olduğu TİS toplantıları nihayetinde başladı. Çeşitli görüşmeler sendika ve hükümet kanadı ile gerçekleştiriliyor. Böylelikle taşeron işçilerin uzun zamandır arzuladığı çeşitli sosyal haklar ve beraberinde seyyanen ödemeleri hakkında bir hayli konu gündeme gelecek. Tayin hakkı, ikramiye durumları, maaşlarda genel zam, seyyanen ödemlerde düzenleme gibi çeşitli haklar için masaya yatırılan konuların konuşulacağı bugünlerde taşeronun gözü 2021 TİS toplantılarında olacak. Peki taşeron işçiler bu sefer istediklerini alabilecek mi? Geçtiğimiz sene yoğun bir şekilde istenilen ancak bir türlü mutlu sona ulaşılamayan bu durumun 2021 yılında gerçekleşmesi konusunda taşeronların büyük umut beslediği biliniyor.

2021 TİS Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

2021 yılı TİS görüşmelerinde önemli birkaç detay bulunuyor. Kısa süre önce başlayan görüşmeler hali hazırda devam ediyor ve gün içerisinde çeşitli açıklamalarda bulunuluyor. Özellikle son gelişmeler taşeron işçi açısından oldukça umut verici. Geçtiğimiz sene istediğini alamayan taşeronun bu sene olumlu bir sonuçla masadan ayrılması bekleniyor. Türk İş Sendikası'nın da dahil olduğu görüşmelerde taşeron için ne gibi kararlar çıktı? Sosyal hak bakımından istediklerini elde edebilecekler mi belki de en merak edilen sorular arasında bu yer alıyor.

TİS Görüşmelerinde Son Durum Nedir?

Yapılan TİS görüşmeleri neticesinde taşeron işçinin almış olduğu ek tediye dışında bir de 60 günlük ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Ek mesaiye verilen ücretteki artış ise %60 oldu. Brüt ücrette belli bir sınırın altında kalanlara ek ödeme yapılacakken, 2021 yılının ilk 6 ayı için %8'lik zam yapma kararı uygulanacak. İkinci 6 aylık süreç için de %6'lık zam taşeron işçiyi bekliyor. Aynı zamanda yemek yardımının da yapılacağı vurgulandı. Ortalama 12 TL'lik bir yemek yardımı yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.