1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tekstilcilerin Suriyeli İşçi Sıkıntısı
Tekstilcilerin Suriyeli İşçi Sıkıntısı

Tekstilcilerin Suriyeli İşçi Sıkıntısı

Kayıtlı ve sendikalı işçi çalıştıran tekstil şirketleri aylık maliyeti 300 doları geçmeyen kayıtsız Suriyeli işçi çalıştıran yerlerden dolayı zarar ettiklerini açıkladılar.

A+A-

Ülkemizde bulunan Suriyeli göçmen sayısı her geçen gün artarken bu durum ekonomik anlamda da büyük sıkıntılara yol açmaya başladığı görüldü. Devletin Suriyeli işçi çalıştırması kapsamında daha anlayışlı davranması sonucunda birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de büyük sorunlar yaşanıyor. Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası İkinci Başkanı Nevzat Seyok, ülkemizde işsizlik sayısının giderek artmasına rağmen, Türkiye'de Suriyeli çalıştırma oranının giderek arttığına işaret etti. Suriyeli çalıştıran tekstil firmalarının asgari ücret, vergi, mesai, kıdem tazminatı gibi ödemeleri gerçekleştirmediği için işçi başına 200-300 maliyete katlanırken, yasalara uygun bir şekilde kayıtlı ve sendikalı işletmelerin işçi başına maliyetinin bin dolara yaklaştığını bilgisini verdi. Bu şartlarda altında yasalara uygun davranan tekstil şirketlerinin rekabet şansının kalmadığına vurgu yapılıyor.

Tekstil Sektöründe 1 Milyon Kayıtsız İşsiz Bulunuyor

Ülkemizde şuan itibari ile tekstil sektöründe 960 bin kayıtlı işçi bulunurken bu sayısını kayıtsız işçilerle birlikte 2 milyon sayısın aştığı tahmin ediliyor. Bu durumun önüne geçilebilmesi için hem sektördeki denetlemenin arttırılması hem de teşviklerin uygulanması gerekiyor. Çünkü maliyetlerin giderek artması nedeniyle ülkemizdeki tekstil firmalarının uzak doğu firmaları ile rekabetinin giderek azaldığı belirtiliyor. Sektörün desteklenmesi ve kayıt altına alınması ise işsizlikle mücadele anlamında en önemli desteğin tekstil sektöründen geleceği ön görülüyor.

Mail: alper@internetgundem.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.