1. YAZARLAR

  2. Mustafa Taşkanat

  3. (TİT) TÜRKİYE TİCARİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Mustafa Taşkanat

Mustafa Taşkanat

(TİT) TÜRKİYE TİCARİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI

A+A-

Günümüz dünyasında devletlerin güvenliği kadar ticari istihbaratlarda önemli, zira kalkınmanın şifresi üretim ve pazarlama teknikleri.

Derin analizler yapıp, çeşitli ülkelere neleri nerde nasıl satmalıyız veya hangi ülke neleri nasıl arz ve talep doğrultusunda üretip yapmalıyız.

Ticari hedef aldığımız ülkelerin. Dünya pazarındaki analiz detaylarımda dikkate alınarak doğru adres doğru konum bizi daha kolay pazarlara götürecek.

Çünkü artık “1945” öncesi gibi askeri güçlerle elde edilen kazançlar gayrı küresel ticarete bıraktı yerini, şimdi önce ticareti garantiye alınıyor sonra askeri güçlerle koruması sağlanıyor.

Pazar hacmini geniş tutup küresel bazda ekonomik türevlerini geniş perspektifte ekonomi istihbarat havzaları oluşturarak aynı ürünü üreten ülkeler arasında çeşitli  bilgi sahibi olup yerel veya genel bir kitle oluşturulması için bu ülkelerde neler nasıl dikkat çeker mantığıyla bakılmalıdır.

Çünkü bir bardak üretirsin Avrupa geniş kulplu bardak tercih eder. Afrika ince belli tercih eder Kafkasya kalın tercih eder.

Biz ne yapıyoruz aynı tip üretip herkese aynı satmaya çalışıp yetmiyor milyon dolar reklama harcıyoruz.

Oysaki bölgelerin ülkelerin günümüzde ve gelecekte nelere nerde ihtiyaçları olduğunu tespit edip doğru zamanlamayla üretim politikası geliştirebilmek daha verimli daha sağlam adımlarla endüstrimiz daha güvenli olur.

Sanırım hafızam beni yanıltmıyorsa “2015”lerde çukurova'da Adana mersin Tarsus ticaret odaları böyle bir teşebbüsleri olmuştu.

Her ne kadar kulağa farklı bir istihbarat türü gibi gelse de çeşitli ülkeler milli istihbarat teşkilatları planında ticari istihbarat elemanla’ arıda istihdam ederler ve de başarılı da oldular sanayileşmiş ülkeler arasındaki ticari istihbarat güvenliğin önüne geçti desem abartmış sayılmam.

Özel sektör son yıllarda dünyadaki fuar alanlarını takip ediyor? ama o fuarlara o ülkelere cevap veren tekstil makine mutfak her ne varsa üretip onlarla çıkmak gerekir Fransa’ya bindallı Afrika’ya kravat satmaya çalışılmamalı

Artık küresel dünyada fiziki sınırlardan ziyade ekonomik sınırlar zorluyor, dolayısıyla askeri sınırlarla birlikte iktisadi istihbaratlarda ülkelerin yaşam kalitesini yükseleceği için direk ülkeleri bağlayıcılığı var ülke bazındaki askeri teknik teknoloji endüstriyel takım tezgahları sayıları beklide binleri bulan ürünlerden bahsedir um uluslararası istihbarat teşkilatları topladıkları veri tabanlarını ülkelerinin iktisadi kalkınma da en büyük sermaye olarak kullanırlar

Ülkemizde doksanlı yılların başında kısmende olsa özel kuruluşlar yabancı bazı kuruluşlarla çalıştı konuda çünkü bu konuda edinilen bilginin türünü ve kapsamını belirleyemezsin bir ülkede bir ürün tutar imalat yapan ilin lokomotifi olur

Bölge sanayi odaları ara ara bu  konularla ilgilenir ama genel değil oysaki bu konu devlet projesi olmalı Avrupa'ya elli milyar dolar ihracat yaparız üç milyar dolar kar ederiz Avrupa bize elli milyar dolar ihracat yapar otuz milyar dolar kar eder hamallığında lüzumu yok Afrika'yı iyi ve etkin analiz eder üretim dizaynımızın hiç değilse bir kısmını bu yöne çevirirsek fena mı olur.

Şu panda mi sıkıntısında belki de bir çıkış olur ama devlet politikası olmalı dışardaki kıtalar ihtiyacı içerideki bölgelerle buruşturulup yeni bir endüstriyel hamle yapmalı

Size en kısa örnek mesela bizim karpuzun çekirdeğini yedikten sonra üç beş çekeriz  ve kurutup bir ay çekirdeği gibi tüketme kültürümüz yok güneydoğu illerimizde kısmen ama Arap yarımadasında kurtulmuş karpuz çekirdeğinin kilosu on dolara yakın bazen üreticinin elinde kalır atar bu örnek küçük rakam muhterem devleti Aliye’nin dikkatine …

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.