1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Trans Yağ Tüketmek Alzheimer Olma Riskini Arttırıyor
Trans Yağ Tüketmek Alzheimer Olma Riskini Arttırıyor

Trans Yağ Tüketmek Alzheimer Olma Riskini Arttırıyor

Yüksek oranda trans yağ tüketilmesi Alzheimer olma riskini yüzde 74’e kadar arttırmaktadır.

A+A-

Araştırma Sonuçları

Akademik gelişmelerin yer aldığı bir dergi olan Neurology'de yeni bir araştırma yayımlandı. Araştırma sonuçları trans yağ tüketiminin zararlarını yeniden ortaya koydu. 600 kadın ve erkek Japon bireyin katılımıyla araştırma yapıldı. Katılımcıların beslenme düzeni 10 yıl boyunca takip edildi. Katılımcıların kanlarındaki yağ oranları ölçüldü ve beslenme düzenleri karşılaştırıldı. Araştırma sonuçları trans yağın sağlık üzerindeki etkisini ortaya çıkardı.

Araştırmaya katılanlardan kan değerlerinde trans yağ oranı yüksek çıkanların Alzheimer ve demans hastalıklarına yakalanma oranının yüksek olduğu kanıtlandı. Yüksek oranda trans yağ tüketen insanların Alzheimer ya da demans olma riskleri en az yüzde 52, en fazla yüzde 74 artış göstermektedir.

Nörolog Dr. Richard Isaacson CNN’e açıklamalarda bulundu. Trans yağ tüketiminin sağlığa olan zararları konusunda yeni bir b ilginin tıp literatürüne eklendiğini belirtti.

Trans Yağın Zararları

Trans yağ en çok kalp sağlığına olan zararları ile bilinmektedir. Ancak zararları bunlarla sınırlı değildir. Diyabet ve obezite riskini arttırmaktadır. İyi kolestrolü azaltarak kötü kolestrolü arttırmaktadır. Kandaki yağ oranını yükseltir ve bölgesel kilo alımına neden olur. Yumurtlamanın gecikmesine sebep olarak hamileliği zorlaştırır. Anneler trans yağ tüketirse anne sütü ile bebeğe de geçecektir. Tüm bu sebeplerden ötürü trans yağ tüketimi mümkün olduğunda sınırlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.